Jan Maria Jackowski: polityka protekcjonizmu UE chroni jej gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 13:30
- W wyniku globalizacji powstawała wąska grupa, która stała się jeszcze bogatsza, i całe rzesze, które biedniały - mówił na antenie radiowej Jedynki senator PiS Jan Maria Jackowski. - Nie znam żadnych zjawisk ani procesów, które by można było jednoznacznie ocenić wyłącznie jako pozytywne albo negatywne - powiedział europoseł PO Adam Szejnfeld.
Audio
  • Czy sejmowa komisja ds. Amber Gold będzie funkcjonować do następnych wyborów parlamentarnych ? (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Goście audycji komentowali wydarzenia szczytu G20, podczas którego światowi liderzy omawiali metody, dzięki którym korzyści z otwartej światowej gospodarki i wzrostu zamożności będą mogły objąć nie tylko najbogatszych, ale również zwykłych ludzi.

- Okres po II wojnie światowej to jeden z najlepszych okresów w historii ludzkości, ja go nazywam globalizacją dobrobytu - mówił Adam Szejnfeld. - Niestety istnieją procesy skłaniające wiele państw, także i Polskę, w kierunku nacjonalizmu, zamykania się i skupiania na własnych interesach. Nie trzeba być prorokiem, żeby wiedzieć jak to się skończy - dodał.  

- Globalizacja, poza aspektami pozytywnymi, ma również szereg aspektów negatywnych. Odnośnie do tego zamykania się, regionalizmów, najlepszym przykładem jest Unia Europejska. Gdyby nie była chroniona systemem ceł i nie była zamknięta przestrzenią wolnego handlu, to w wyścigu globalnym by nie wytrzymała - mówił senator Prawa i Sprawiedliwości. - Ta polityka protekcjonizmu, którą uprawia UE, chroni europejską gospodarkę - dodał. 

Adam Szejnfeld wskazywał, że dzięki pomocy Unii, wiele krajów afrykańskich wychodzi z ubóstwa. - Trzeba pamiętać, że wsparcie finansowe dla państw afrykańskich ze strony Unii jest motywowane ideologicznie. Jak wprowadzicie aborcję, damy wam kasę - na tym to polega. A Chiny nie stawiają żadnych warunków i to one teraz mają teraz coraz większe wpływy w Afryce - odpowiedział Jackowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której omawiane były również tematy Forum Ekonomicznego w Krynicy, sejmowej komisji ds. Amber Gold oraz sytuacji w warszawskim ratuszu.  

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Jan Maria Jackowski (senator PiS), Adam Szejnfeld (europoseł PO)

Data emisji: 11.09.2016

Godzina emisji: 12.11

dcz/mg