X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jawność majątkowa sędziów Trybunału Konstytucyjnego to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 14:09
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego autorstwa posłów PiS. Projekt wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów.
Audio
  • Robert Walenciak i Łukasz Warzecha o jawności majątkowej sędziów TK, reprywatyzacji, budżecie, komisji smoleńskiej i umowie CETA (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą musieli ujawnić swoje majątki?
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego będą musieli ujawnić swoje majątki?Foto: (Krystian Dobuszyński/IAR, Pixabay)

Oświadczenia mają być składane co roku - do 31 marca - i publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej TK. Ponadto sędziowie mają składać jawne oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka; też publikowane. Niewykonanie tego obowiązku oznacza zrzeczenie się funkcji sędziego.

- W moim przekonaniu europejską normą jest jawność majątku, jawność zarobku - powiedział Robert Walenciak z "Przeglądu". Dodał, że to nikomu nie szkodzi i takie rozwiązanie funkcjonuje np. w Norwegii. Zwrócił przy tym uwagę, że każda ustawa powinna mieć swój czas i ta jest postrzegana przez obrońców TK jako kolejny atak na Trybunał, kolejna złośliwość. Walenciak wyraził przekonanie, że gdyby podobna ustawa była procedowana za rządów PO lub już z nowy prezesem TK to nie byłoby problemu. 

– Nie ma sprzeczności pomiędzy niezawisłością sędziów najważniejszych sądów, a jawnością ich stanu posiadania - ocenił Łukasz Warzecha z "wSieci". Dodał, że jawność nawet sprzyja, bo nie ma domysłów i plotek. Zaznaczył, że  musi być sankcja za podanie nieprawdziwego stanu posiadani – inaczej przepis nie miałby sensu. Warzecha powątpiewał, czy kiedykolwiek byłby dobry moment na wprowadzenie tego typu regulacji, ponieważ sędziowie są niezwykle wyczuleni na swoim punkcie. Przypomniał, że podobne przepisy dotyczą sędziów Sądu Najwyższego i nie ma powodu, by w TK było inaczej.

Czy jakieś zapisy projektu mogą budzić wątpliwości? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

W audycji komentatorzy omówili także powołanie Komisji Weryfikacyjnej, która ma zbadać nieprawidłowości reprywatyzacyjne, mówili również o pracach nad przyszłorocznym budżetem, podkomisji smoleńskiej i umowie CETA. 

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Robert Walenciak ("Przegląd"), Łukasz Warzecha ("wSieci")

Data emisji: 23.10.2016

Godzina emisji: 12.10

fc/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Status sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 17:11
Jak powinien być definiowany status sędziego Trybunału Konstytucyjnego? Czy podobnie jak sędziego Sądu Najwyższego, czy inaczej? O procedowanym w Sejmie projekcie ustawy o statusie sędziów TK dyskutowali posłowie trzech ugrupowań parlamentarnych.
rozwiń zwiń