20 lat temu powstała polska ustawa zasadnicza

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 13:41
2 kwietnia 1997 roku Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP. Dokument został przyjęty przez społeczeństwo w referendum. Ustawa zaczęła obowiązywać 17 października.
Audio
  • Czy Polska potrzebuje nowej konstytucji? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dan Markeye/flickr/CC BY 2.0

- Dyskusje na temat kształtu konstytucji toczą się od wielu lat. Można mieć do niej zastrzeżenia, bo nigdy nie ma idealnego aktu prawnego – mówi w audycji "Tydzień kontra tydzień" europosłanka z ramienia PO Julia Pitera. Gość Jedynki wymienia, że w konstytucji istnieją "martwe, kompletnie niepotrzebne zapisy". Julia Pitera uważa, że pomimo tego, nie należy teraz wprowadzać zmian, bo jak mówi – nigdy nie robi się tego w trakcie tak ostrych sporów politycznych, z którymi mamy do czynienia. Według niej, konstytucja powinna powstać na drodze porozumienia i w sytuacji, "gdy nikt nie próbuje ideologizować z przewagą dla swojej strony".

Poseł Piotr Apel z Kukiz’15 uważa, że Polsce potrzebna jest nowa konstytucja, bo należy wyraźne oddzielić władzę ustawodawczą od wykonawczej. Polityk podkreśla, że ustawa obowiązująca obecnie była pisana wiele lat. Apel sądzi, że niezależnie od tego, kto jest u władzy, prace nad konstytucją powinny być rozpoczęte, a udział w nich należy zagwarantować wszystkim środowiskom, także tym spoza parlamentu. – Tylko obywatelska i powszechna zgoda na zmiany np. systemu sprawowania władzy może spowodować, że konstytucja stanie się trwała – mówi polityk. Jego zdaniem, obecna ustawa jest wykorzystywana przez różne środowiska, bo interpretacje jej zapisów bardzo się różnią.

Paweł Lisiecki, poseł PiS wyjawia, że w referendum głosował przeciwko obowiązującej konstytucji, bo widział "wpisany w nią permanentny konflikt pomiędzy prezydentem, a rządem". Gość Jedynki przypomina, że ten najważniejszy akt prawny był tworzony w określonej sytuacji, gdy rządził SLD i to on budował konsensus, ale 46% biorących udział w referendum nie chciało przyjęcia konstytucji. Lisiecki sądzi, że zmiana ustawy jest potrzebna, choć dyskusyjne jest to, w jaki sposób osiągnąć porozumienie. – Być może kwestia konstytucji będzie mogła zbliżyć ugrupowania po to, by wypracować kompromis – stwierdza Lisiecki.

A w audycji rozmawiano także o Brexicie, problemie migracji i strajku nauczycieli. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzili: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: Julia Pitera (eurodeputowana z ramienia PO), Piotr Apel (poseł Kukiz’15), Paweł Lisiecki (poseł PiS)

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 12.10

zi 


Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: "tak" dla nowej konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 13:25
- Należy się pochylić nad obecnie obowiązującą konstytucją, dokonać jej oceny i przygotować nowe rozwiązania - mówił prezydenta Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Trzeciego Maja na placu Zamkowym w Warszawie.
rozwiń zwiń