Czego trzeba polskiej gospodarce? "Trzeba projektować długofalowy rozwój"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 13:13
Poseł Łukasz Schreiber uważa, że Polska zasługuje na "wielki projekt". Stwierdził, że na Kongresie Polska Wielki Projekt pojawia się wiele ważnych pomysłów. Posłanka Izabela Leszczyna kometnowała, że trzeba wykorzystać w pełni polski potencjał, a same wielkie słowa nie spowodują przyspieszenia rozwoju.
Audio
  • Stan polskiej gospodarki, Polska w UE, kryzys migracyjny (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Jeden z paneli podczas kongresu Polska Wielki Projekt w Warszawie
Jeden z paneli podczas kongresu Polska Wielki Projekt w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

Niedziela to ostatni dzień Kongresu Polska Wielki Projekt. Posłanka Izabela Leszczyna (PO) podkreślała, że Polsce potrzeby jest ład prawno-instytucjonalny w otoczeniu gospodarczym. Komentując Kongres Polska Wielki Projekt zauważyła, że przez same określenia wielkie, centralne, narodowe – świat się nie posuwa do przodu i gospodarka się nie rozwija. Jej zdaniem w dobrej sytuacji gospodarczej trzeba ograniczać deficyt.

Poseł Łukasz Schreiber (PiS) mówił, w Polsce są m.in. stosunkowo niskie podatki, biorąc pod uwagę inne kraje UE. Wprowadzono programy społeczne, takie jak "500 +". Stwierdził, że średni wzrost gospodarczy za poprzednich rządów nie był tak duży. Jak mówił, w poprzednim kwartale byliśmy drugą najszybciej się rozwijającą gospodarką w Unii. Przekonywał, że Polska poprawiła się jeśli chodzi o rankingi innowacyjności.

Według danych GUS w pierwszym kwartale Polska uzyskała wzrost gospodarczy 4 procent. Eksperci prognozują, że może się on utrzymać przez cały rok. Takie tempo rozwoju obserwowano ostatnio pod koniec 2015 roku.  MFW tłumaczy  to m.in. silną konsumpcją i inwestycjami publicznymi. Według MFW w tym roku wzrost gospodarczy w Polsce ma wynieść 3,6 procent.

W programie była mowa też o dyskusji w sprawie praworządności w Polsce w Brukseli i kryzysie migracyjnym.

Więcej w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzili: Krzysztof Grzesiowski

Goście: posłowie Izabela Leszczyna (PO), Łukasz Schreiber (PiS)

Data emisji: 21.05.2017

Godzina emisji: 12.12

agkm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Optymalizacja podatkowa. Legalne oszustwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 18:30
19 maja na kongresie Polska Wielki Projekt poruszane były tematy gospodarcze, m.in. paląca kwestia unikania opodatkowania. To również temat audycji "Debata Jedynki".
rozwiń zwiń