Referendum konstytucyjne zabiegiem wizerunkowym prezydenta?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 14:03
Andrzej Duda chce, by referendum ws. konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. - W przypadku konstytucji, nie możemy pozwolić sobie na wizerunkowy strzał w kolano, gdyby przyszło niewiele osób - mówił Marcin Makowski z "DoRzeczy". - Prezydent próbuje znaleźć jakikolwiek temat, na którym jego partia pozwoli mu wypłynąć - powiedział Łukasz Lipiński z Centrum Analitycznego Polityka Insight.
Audio
  • Łukasz Lipiński (dyrektor ds. Centrum Analiz Polityka Insight) i Marcin Makowski ("DoRzeczy") o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Andrzej Duda spotkał się w czwartek z marszałkami Sejmu i Senatu. Prezydent potwierdził chęć przeprowadzenia referendum w sprawie zmiany konstytucję w dniu 11 listopada 2018 roku, w dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W ocenie Marcina Makowskiego z "DoRzeczy" przeprowadzenie referendum ws. zmian w konstytucji, może nie być najbardziej odpowiednim pomysłem. - Wiemy jak niską frekwencją cieszą się takie referenda. W przypadku tak poważnego tematu ustrojowego, nie moglibyśmy sobie pozwolić na takie wizerunkowe strzały w kolano - mówił publicysta. - Zorganizowanie referendum w tak donośnej sprawie i tylko sugerującego politykom przyszłych rządów w jakim kierunku mają zmieniać konstytucję, być może jest zabiegiem politycznym mającym na celu pokazanie, że Andrzej Duda odzyskuje inicjatywę - tłumaczył Makowski. Jak ocenił publicysta, konstytucja zasługuję jednak na odświeżenie, ze względu na to, że była uchwalona już jakiś czas temu.

Z kolei Łukasz Lipiński, dyrektor Centrum Analitycznego Polityka Insight uważa, że nie ma potrzeby mówienia na tę chwilę o pomyśle Andrzeja Dudy. - Słyszałem wypowiedź Joachima Brudzińskiego, który z pewną pobłażliwością powiedział "my się jeszcze w PiS-ie zastanawiamy, co zrobić z pomysłem prezydenta", więc widać, że obóz polityczny Andrzeja Dudy również nie traktuje tej propozycji poważnie - mówił publicysta. Jak dodał, pomysł o przeprowadzeniu referendum to rozpaczliwa próba pokazania przez Andrzeja Dudę, że ma on jakąkolwiek pozycję polityczną. - Debata o zmianie konstytucji w tym momencie jest tematem zastępczym. Prezydent próbuje znaleźć jakikolwiek temat, na którym jego partia pozwoli mu wypłynąć. Partia zastanawia się, czy mu pozwolić - to mniej więcej podsumowuje sytuację polityczną prezydenta - stwierdził Łukasz Lipiński.

Ponadto w audycji publicyści komentowali między innymi sprawę zatrzymania Władysława Frasyniuka podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, wyniki wyborów do brytyjskiego parlamentu w kontekście negocjacji ws. Brexitu, oraz powrot sprawy nagrań w restauracji "Sowa & Przyjaciele".

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzili: Marek Mądrzejewski

Goście: Łukasz Lipiński (dyrektor ds. Centrum Analiz Polityka Insight) i Marcin Makowski (DoRzeczy)

Godzina emisji: 12.10

Data emisji: 11.06.2017

dad/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjski rząd zawarł wstępne porozumienie z partią unionistów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 22:36
Rząd Wielkiej Brytanii zawarł wstępne porozumienie z Demokratyczną Partią Unionistów (DUP), która zgodziła się wesprzeć gabinet premier Theresy May. Nie dojdzie jednak do sformowania koalicji; według mediów współpraca torysów i DUP będzie trudna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja wybiera. Podwyższone środki bezpieczeństwa podczas głosowania

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 11:41
Francuzi idą dzisiaj do urn - rozpoczęła się pierwsza tura wyborów powszechnych. Głosowanie odbywa się przy nasilonych środkach bezpieczeństwa. Lokale wyborcze czynne są od 8.00 rano do 18.00, a w dużych miastach i na przedmieściach do 20.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Policja: Władysław Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalności funkcjonariusza

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 17:04
Działacz opozycji PRL Władysław Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta, a siedem innych osób za złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego podczas miesięcznicy smoleńskiej - poinformowała stołeczna policja.
rozwiń zwiń