"Straty w ściągalności VAT starczyłyby na 10 lat programu Rodzina 500+"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 13:12
- Bez wątpienia są to pieniądze, które budżet państwa utracił - mówił w radiowej Jedynce o znacznie większej niż w poprzednich latach ściągalności podatku Wojciech Skurkiewicz (PiS). - Jeżeli chodzi o wykonanie budżetu państwa, to najlepiej będzie dyskutować, kiedy będziemy mieli już dane statystyczne za ten rok - zauważył Czesław Mroczek (PO). - To Kukiz'15 postulował jako pierwszy powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT - stwierdził Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15). 
Audio
  • Straty z tytułu słabej ściągalności podatku VAT za lata 2007-2015 sięgają prawie 250 mld złotych (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: PTstock/Shutterstock

Ministerstwo Finansów pokazało skalę wyłudzeń podatku VAT w minionych latach. Straty państwa związane z oszustwami mogą sięgać 250 miliardów złotych. Wicepremier Mateusz Morawiecki domaga się powołania sejmowej komisji śledczej w tej sprawie. Pomysł ten popiera prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który podkreśla, że komisja powinna być uzupełnieniem śledztwa toczącego się w prokuraturze.

Poseł PiS porównał kwotę strat z programem "Rodzina 500+". - Bez wątpienia są to pieniądze, które budżet państwa utracił. Przypomnę, że Prawo i Sprawiedliwość podjęło działania chociażby w tym zakresie, że majątek zdobyty w wyniku przestępstw może być utracony nie tylko przez właściciela, ale też przez jego najbliższą rodzinę (…). 250 miliardów złotych to są dane porażające. Wystarczy porównać to chociażby z programem "Rodzina 500+" - starczyłoby na jego finansowanie na dekadę - podkreślił Skurkiewicz. - Nie może być takiej sytuacji, że te wyłudzenia VAT-u będą postępowały. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zdarzało się, że gdzieś tam wzrastał eksport stali, był nawet moment, gdy Polska była największym na świecie producentem iPhone'ów - dodał.  

Były wiceszef MON Czesław Mroczek podkreślił, że należy poczekać na pełne dane statystyczne za 2017 rok. - Jeżeli chodzi o wykonanie budżetu państwa, to najlepiej będzie dyskutować, kiedy będziemy mieli już dane statystyczne za ten rok. Dzisiaj jeżeli ktoś chce dyskutować na temat wykonania za rok bieżący, dobrze by było posiłkować się rokiem ubiegłym, czyli 2016. Wpływy z VAT-u były tylko o 3 proc. wyższe niż w 2015 roku, a przez cały 2016 rządziło Prawo i Sprawiedliwość - stwierdził Mroczek. - W sytuacji, w której budżet ma deficyt, tzn. finansuje swoje wydatki w wysokości 59 miliardów z długu, mówienie o nadwyżce to oznaka braku orientacji - dodał. 

Tomasz Rzymkowski przypomniał, że to jego klub jako pierwszy domagał się komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. - Ja się cieszę, że wicepremier Mateusz Morawiecki przychylił się do naszego postulatu, bo to Kukiz’15 pierwszy mówił głośno o tym, aby powstała komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT. To jest taki kliniczny przykład, obok chociażby afery Amber Gold, gdzie instytucje państwa zawodzą - stwierdził poseł. - Nie ma systemu idealnego na świecie, który zapewni w stu procentach alimentację budżetu państwa z tytułu podatku VAT, zawsze są dziury, ale chodzi o to aby ten procent był maksymalnie wysoki - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszano tematy 88. miesięcznicy smoleńskiej, wywiadów szefa MSZ dla rosyjskich mediów oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Madrzejewski

Goście: Wojciech Skurkiewicz (Prawo i Sprawiedliwość), Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska), Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15)

Data emisji: 13.08.2017

Godzina emisji: 12.10

dcz/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister sprawiedliwości popiera pomysł komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 16:55
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny zapewnia o swoim poparciu dla pomysłu powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać sprawę wyłudzeń podatku VAT. 
rozwiń zwiń