X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zapad 2017 to gra na Europie Wschodniej, która panicznie boi się Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 13:12
Rozpoczęła się druga, tak zwana aktywna faza rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad 2017. Odbywają się one na lądzie, w powietrzu i na morzu. Jak w radiowej Jedynce komentowali Łukasz Lipiński z "Polityki Insight" i Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie", pomimo, że nie ma bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji wobec Polski, to trzeba z uwagą obserwować to, co się będzie działo na Białorusi po tych ćwiczeniach.
Audio
  • Komentarz Łukasza Lipińskiego j Jacka Liziniewicza ws. najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Rosyjski czołg T-72 podczas ćwiczeń
Rosyjski czołg T-72 podczas ćwiczeńFoto: Archiwum PAP/Vitaly Timkiv

Łukasz Lipiński jest zdania, że prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu polsko-rosyjskiego jest niewielkie. - Z drugiej strony te manewry dają podstawę do bardzo różnych interpretacji. Ta niewiedza i to, że Rosjanie nie dopuszczają żadnych obserwatorów może być podstawą do obaw - mówił publicysta "Polityki Insight" w audycji "Tydzień kontra tydzień". - Cieszy to, że reakcją na te ćwiczenia są równoległe ćwiczenia prowadzone przez wojska NATO w różnych miejscach: ćwiczenia Aurora, polskie ćwiczenia Dragon i nie tylko. Amerykanie też na Litwę sprowadzili prawie dwukrotnie więcej samolotów niż zwykle. Widać, że Sojusz Północnoatlantycki podchodzi do tej sprawy poważnie i to zaangażowanie militarne jest w miarę odpowiadające ćwiczeniom odbywającym się po drugiej stronie - mówił publicysta. 

Jacek Liziniewicz z kolei zwrócił uwagę na to, że nie ma pewności, że Rosjanie nie wykorzystają obecności na Białorusi do prowadzenia działań w pozostałych państwach Europy Wschodniej. - Pamiętamy, że w Gruzji było podobnie: tam też były manewry, które poprzedziły atak na Gruzję. Kolejnym zagrożeniem jest to, że te wojska, które zostały wysłane na Białoruś po prostu tam zostaną - mówił Liziniewicz. Publicysta GPC przypomniał również, że jeden z ćwiczonych podczas manewrów Zapad 2017 scenariuszy, polegający na ataku na Warszawę, był już wielokrotnie wcześniej ćwiczony przez wojska rosyjskie. 

Publicyści komentowali też sprawę dezinformacji ws. liczebności wojsk, które faktycznie wzięły udział w manewrach. W ocenie Łukasza Lipińskiego, Władimir Putin chce wykorzystać przekazy o zmniejszonej liczebności ćwiczących wojsk w kontekście przyszłych wyborów parlamentarnych. Lipiński przypomniał, że jak dotąd ekipa Putina grała na militarystycznych przekazach, choćby takich, jak w przypadku agresji na Ukrainie. - Być może hasłem nadchodzącej kampanii wyborczej będzie to, że "Putin przynosi pokój" - mówił publicysta.

- Rosja w swojej długofalowej polityce dąży do odtworzenia potęgi z czasów Związku Sowieckiego. Te działania są podporządkowane kolejnym etapom właśnie tej myśli - przyznał Liziniewicz. - Wydaje mi się, że Rosja nie ma na tyle rozwiniętego potencjału militarnego, żeby go odsłonić i prężyć muskuły. Lepiej pozostawić to wszystko niedopowiedziane, niż być w pełni transparentnym. Widziałbym to raczej jako grę na Europie Wschodniej, która panicznie boi się Rosjan - dodał publicysta Gazety Polskiej Codziennie.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji, w której ponadto publicyści komentowali między innymi sprawę konsultacji prezydenckich ws. reformy sądownictwa, upomnienie Komisji Europejskiej ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej oraz kwestie związane z nadchodzącymi wyborami w Niemczech.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Łukasz Lipiński (Polityka Insight), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie)

Data emisji: 17.09.2017

Godzina emisji: 12.09

dad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Relacje z Rosją były dobre, kiedy Polska była uległa"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 19:24
W poniedziałek (7.08) moskiewski dziennik "Kommiersant" opublikował obszerny wywiad z szefem polskiej dyplomacji. Według Witolda Waszczykowskiego "sąsiedztwo z Rosją jest trudne" ze względu na militarne groźby i prowokacje. O polsko-rosyjskich relacja w "Debacie Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister sprawiedliwości popiera pomysł komisji śledczej do spraw wyłudzeń VAT

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 16:55
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny zapewnia o swoim poparciu dla pomysłu powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać sprawę wyłudzeń podatku VAT. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: obrona przed agresją Rosji wymaga determinacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:20
- Bez polskich oddziałów nie istnieje wschodnia flanka NATO. Opiera się na sile naszych żołnierzy, a oni są godnymi spadkobiercami wojskowych z 1920 roku - tak mówił w Jedynce minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w rozmowie z Markem Mądrzejewskim. Złożył życzenia żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń