Wybory w Niemczech. Co to oznacza dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 13:34
- Wyniki wyborów w Niemczech to dobra wiadomość dla Polski - powiedział na antenie Jedynki Mateusz Baczyński z portalu onet.pl. Jacek Ożóg z Telewizji Republika stwierdził z kolei, że "nie należy się spodziewać przełomu w stosunkach polsko-niemieckich".
Audio
  • Mateusz Baczyński i Jacek Ożóg o skutkach wyborów w Niemczech (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Emmanuel Macron i Angela Merkel
Emmanuel Macron i Angela Merkel Foto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych w Niemczech, które odbyły się 24 września. Na drugim miejscu uplasowała się parta SPD, która zgodnie z zapowiedziami przechodzi do opozycji. Trzecią siłą w parlamencie będzie Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD).

- Wyniki tych wyborów to dobra wiadomość dla Polski. Stosunki na linii Schulz-polski rząd nie układały się zbyt dobrze. Kaczyński i Merkel to starzy znajomi, którzy wiedzą czego się po sobie spodziewać. Warto jednak zaznaczyć, że od lat silnikiem napędzającym Europę był silnik niemiecko-francuski. Polski rząd powinien więc przyjąć rozważniejszą taktykę w stosunkach z Francją i Niemcami. Dystans do tych krajów spowoduje, że wylądujemy na marginesie - powiedział Mateusz Baczyński.

Jacek Ożóg stwierdził z kolei, że "Angela Merkel z tych wszystkich liderów była najlepszym wyborem". - Oczywiście to dalej zły wybór, ale najlepszy ze wszystkich. Nie należy jednak się spodziewać przełomu w stosunkach polsko-niemieckich. Najważniejszy jest wymiar geopolityczny. Jeżeli Niemcy chcą zachować Unię Europejską to bardzo im, by się opłacała współpraca z Polską. Jeżeli jednak będą chcieli naszym kosztem zbliżyć się z Rosją, to może się to skończyć tym, co wydarzyło się w 1939 r. Niemcy muszą wiedzieć, że nikt nie pozwoli im zdobyć hegemonii w Euroazji bez wojny.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Mateusz Baczyński (onet.pl), Jacek Ożóg (Telewizja Republika)

Data emisji: 1.10.2017

Godzina emisji: 12.10

koz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory w Niemczech. "Koalicja jamajska wpłynie na politykę Angeli Merkel"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 19:57
- Istnieje wiele punktów spornych pomiędzy CDU a FPD. Znalezienie złotego środka przy okazji tworzenia koalicji będzie dla Angeli Merkel poważnym wyzwaniem - powiedziała na antenie Jedynki Agata Kasprolewicz z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń