"Wznawianie i zawieszanie protestu nie jest dojrzałe"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 14:17
- Myślę, że gdyby inny był przekaz ze strony rządu, emocje zostałyby wyciszone i ten protest być może by się zatrzymał  - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Michał Wróblewski (Fakt). - Zgadzam się, że rezydenci zarabiają za mało, ale musimy mieć też świadomość, że oni mają perspektywę bardzo wysokich zarobków w przyszłości - przyznał Karol Gac (dorzeczy.pl).
Audio
  • Michał Wróblewski i Karol Gac o rozwiązaniach problemu rezydentów (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Pikieta zorganizowana przez lekarzy rezydentów, 14 bm. przed KPRM w Warszawie
Pikieta zorganizowana przez lekarzy rezydentów, 14 bm. przed KPRM w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Protest rezydentów trwa. Rozmowy z premier Beatą Szydło i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem nie przyniosły żadnych rezultatów. Na ręce zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota mlodzi lekarze przekazali pismo ze swoimi postulatami. Specjalnie powołany zespół ma do 15 grudnia wypracować nowe rozwiązania tego problemu.

Zdaniem Karola Gaca, problem dotyczy nie tylko rezydentów, ale całej służby zdrowia. - Jeśli obecnie przeznaczamy z budżetu na służbę zdrowia ok. 4 proc., to problemu rezydentów nie można tak szybko rozwiązać. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że służba zdrowia jest niedofinansowana i nie chodzi tylko o lekarzy rezydentów, bo pielęgniarki i salowe mają tak samo niskie pensje. Gdyby podwyższono pensje rezydentom, to mogą odezwać się też inne grupy. Moim zdaniem słusznie, bo ten problem trzeba rozwiązać kompleksowo - przyznał.

Z kolei Michał Wróblewski stwierdził, że problemem rezydentów jest nie tylko wysokość zarobków. - Nie sprowadzajmy tego zagadnienia wyłącznie do kwestii zarobków. Problematyczna jest też postawa starszych, dobrze usytuowanych lekarzy, którzy traktują rezydentów instrumentalnie. Rozumiem rezydentów, bo dlaczego oni mają nie dostawać podwyżek, skoro inni dostają? Z drugiej strony rozumiem rząd, bo gdyby te pieniądze były, to nakłady na służbę zdrowia na pewno byłyby wyższe - powiedział.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Michał Wróblewski (Fakt), Karol Gac (portal dorzeczy.pl)

Godzina emisji: 12.10

Data emisji: 15.10.2017 

abi/kh

 

Czytaj także

Protestujący lekarze rezydenci złożyli w KPRM pismo ze swoimi postulatami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 14:29
Na ręce zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota rezydenci przekazali pismo z postulatami młodych lekarzy. W sobotę w Warszawie przed KPRM i w kilku innych miastach odbywają się pikiety poparcia dla protestujących.
rozwiń zwiń