Spór o Sąd Najwyższy. Kto jest I prezesem?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 16:17
- Kadencja pani profesor trwa, nawet jeśli PiS skrócił aktywność zawodową sędziów i obniżył wiek emerytalny, to powinno to obowiązywać od kolejnego I prezesa Sądu Najwyższego - mówiła na antenie radiowej Jednyki Izabela Leszczyna, posłanka PO. - Mamy do czynienia z sytuacją, w której sędziowie Sądu Najwyższego nie chcą zastosować się do prawa - stwierdził Karol Karski, europoseł PiS. 
Audio
  • Politycy nie zgodzili się co do tego, czy Małgorzata Gersdorf jest I prezesem SN (Jedynka/Tydzień kontra Tydzień)
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock/lindasky76

W ubiegłym tygodniu weszła w życie ustawa o Sądzie Najwyższym. Na jej podstawie w stan spoczynku przeszła I prezes SN, Małgorzata Gersdorf - przekonuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Gersdorf uważa jednak, że dalej jest prezesem Sądu Najwyższego, rzecznik SN powołuje się  na konstytucję i mówi, że kadencja prezesa trwa 6 lat, w tym przypadku do 2020 roku.

- Jedynym podmiot, który jest uprawniony do tego, żeby się wypowiadać, czy ustawa jest zgodna czy nie jest zgodna z konstytucją, jest Trybunał Konstytucyjny - stwierdził prezydencki minister Paweł Mucha.

Prof. Małgorzata Gersdorf poszła na urlop, podczas którego zastępuje ją najstarszy sędzia SN Józef Iwulski.  

Posłanka PO nie ma wątpliwości w sprawie statusu Małgorzaty Gersdorf. - Sytuacja jest jasna i prosta. Profesor Gersdorf, czyli I prezesa SN, na 6-letnią kadencję powołał prezydent RP i ta 6-letnia kadencja kończy się w 2020 roku. Nawet jeśli zakładamy domniemanie konstytucyjności ustaw, to jeśli mamy do czynienia z przepisami, które są wzajemnie sprzeczne, albo ustawa wprowadza przepis sprzeczny z konstytucją, to coś jest chyba nie tak - zaznaczyła Izabela Leszczyna.

- Istnieje jeszcze coś takiego jak przepisy intertemporalne. Kadencja pani profesor trwa, nawet jeśli PiS skrócił aktywność zawodową sędziów i obniżył wiek emerytalny, to powinno to obowiązywać od kolejnego I prezesa Sądu Najwyższego - dodała.

Karol Karski stwierdził, że sędziowie SN "nie chcą zastosować się do prawa". - Mamy do czynienia z sytuacją, w której chodzi o polski wymiar sprawiedliwości, prawo polskiego społeczeństwa do sprawiedliwych procesów, bezstronnych sędziów. Pamiętajmy, że niezawisłość sędziowska jest gwarancją tego, aby ci sędziowie byli bezstronni. Konstytucja wprost mówi, że wiek przechodzenia sędziów w stan spoczynku może być obniżony. Pozwala także, w przypadku reformowania ustroju sądów, na przenoszenie sędziów w stan spoczynku w sposób zindywidualizowany - podkreślił Karski.

- Mamy do czynienia z sytuacją, w której sędziowie Sądu Najwyższego nie chcą zastosować się do prawa. Oni są przyzwyczajeni, że to oni to prawo interpretują, jeśli to prawo jest niekorzystne dla nich to i zinterpretują je tak, żeby było stosowane w taki sposób, jaki by chcieli - dodał.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Izabela Leszczyna (posłanka PO), Karol Karski (europoseł PiS)

Data emisji: 8.07.2018

Godzina emisji: 12.10

dcz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki o zmianach w SN: wszystko jest jak najbardziej zgodne z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 15:38
- Ustawa o SN jest jak najbardziej zgodna z konstytucją; art. 180 ustawy zasadniczej jasno mówi, kto i na jakiej zasadzie decyduje o wieku emerytalnym dla sędziów - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata w PE o praworządności w Polsce. Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 20:22
Dziennikarz Press Club Polska Jarosław Włodarczyk i Marcin Fiołek z tygodnika "Sieci" rozmawiali o debacie, która odbyła się w Parlamencie Europejskim. Eurodeputowani, po przemówieniu Mateusza Morawieckiego dotyczącym przyszłości UE, pytali premiera o kwestie związane z reformą Sądu Najwyższego w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości: prof. Gersdorf nie jest już I prezesem SN

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 08:45
- Z mocy prawa prof. Małgorzata Gersdorf przeszła w stan spoczynku. Reguluje to ustawa i nie ma co tego najmniejszych wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik SN: Małgorzata Gersdorf nie zmienia stanowiska i uważa, że jej kadencja trwa do 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 15:26
Sędzia Małgorzata Gersdorf nie zmienia stanowiska ws. przejścia w stan spoczynku; uważa, że jej kadencja jako I prezes SN trwa do 2020 r. - podkreślił w piątek rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski . Jak mówił, z tego co wie po 3 lipca Gersdorf nie podpisywała żadnych pism urzędowych.
rozwiń zwiń