X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obrona niezależności czy przywilejów? Spór posłów o działanie Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 14:58
- Sąd Najwyższy "wmanewrował się" w sytuację polityczną w kraju - powiedział poseł Piotr Kaleta na antenie Jedynki. Polityk Prawa i Sprawiedliwości oraz poseł Marcin Święcicki z Platformy obywatelskiej komentowali wydarzenia z mijającego tygodnia, a wśród nich decyzję SN o zawieszeniu stosowania przepisu o przejściu sędziów w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.
Audio
  • Piotr Kaleta (PiS) i Marcin Święcicki (PO) o pytaniach SN do Trybunału Sprawiedliwości UE (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock

Organ władzy sądowniczej skierował pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, by dowiedzieć się czy ustawa o przejściu w stan spoczynku jest zgodna z europejskim prawem.

Według Marcina Święcickiego z Platformy Obywatelskiej, Sąd Najwyższy mógł zgłosić sprawę Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Zaznaczył on, że gdy sędziowie byli powoływani obowiązywał przepis, wedle którego mieliby oni służyć na stanowisku do 70., a nie 65. roku życia. - W związku z tym pojawiło się zapytanie, czy oni mogą dalej sądzić, czy mają iść w stan spoczynku. Zadali więc pytanie, czy te ustawy są zgodne z prawem europejskim, które broni niezawisłości sędziów - zanaczył poseł PO.

Zdaniem posła Piotra Kalety działania SN mają na celu "przede wszystkich ochronę sędziów, a nie ich niezależności". Polityk Prawa i Sprawiedliwości uważa, że jedynie Trybunał Konstytucyjny może rozstrzygnąć konsytutcyjność przepisu o przejściu sędziów w stan spoczynku. Skomentował też działanie opozycji w tej sprawie. - Jestem głęboko przekonany, że jest to wprowadzanie atmosfery niepokoju i chaosu - powiedział.

Obaj posłowie dyskutowali o tym, które artykuły konstytucji są decydujące w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Marcin Święcicki utrzymuje, że w tej sprawie wiążący jest artykuł 91, który stanowi, że "traktaty ratyfikowane przez Polskę mają prymat przed ustawami, które są z tymi traktatami niezgodne". Wobec tego decydujący w tej kwestii jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - My jesteśmy krajem należącym do Unii Europejskiej, podlegamy pod ten trybunał i zgodziliśmy się, że będzie on decydował o zgodności z prawem europejskim - powiedział polityk Platformy Obywatelskiej.

Z taką opinią nie zgodził się poseł Kaleta, który przywołał artykuł 180 konstytucji RP. - Mówi on wyraźnie, że polska konstytucja w sprawach sądownictwa ma prymat nad przepisami Unii Europejskiej - powiedział. Dodał, że jego zdaniem Sąd Najwyższy "wybiórczo traktuję polską literę prawa". A jako przykład podał brak reakcji organu na reformę emerytalną przeprowadzaną przez rząd PO-PSL.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Piotr Kaleta i Marcin Święcicki komentowali 74. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz podpisaną przez prezydenta ustawę o walce z dopalaczami.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Marcin Święcicki (poseł PO), Piotr Kaleta (poseł PiS)

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 12.10

msze/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o Sąd Najwyższy - komentarze

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 12:40
Sąd Najwyższy postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też - na podstawie przepisów art. 755 Kodeksu postępowania cywilnego - zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Piotr Kaleta z PiS, Marek Jakubiak z Kukiz’15 i Paweł Rabiej z Nowoczesnej. O sporze wokół Sądu Najwyższego mówił także mec. Tomasz Chudziński z Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mec. Andrzejewski: działania SN blokują wymiar sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:18
Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami dotyczącymi m.in zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Jednocześnie SN postanowił zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W audycji Jakim Prawem komentarz mec. Piotra Andrzejewskiego, prawnika, byłego senatora PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta o sporze wokół Sądu Najwyższego: test stabilności państwa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 15:48
- Jeżeli któraś strona miałaby się zachować inaczej, to powinni to być sędziowie. Nie powinni oni używać wykładni prawa, która nie istnieje, a także wymyślać prawa, które nie istnieje - komentował w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek. Publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" na naszej antenie mówił o sporze wokół Sądu Najwyższego. 
rozwiń zwiń