Obrona niezależności czy przywilejów? Spór posłów o działanie Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 14:58
- Sąd Najwyższy "wmanewrował się" w sytuację polityczną w kraju - powiedział poseł Piotr Kaleta na antenie Jedynki. Polityk Prawa i Sprawiedliwości oraz poseł Marcin Święcicki z Platformy obywatelskiej komentowali wydarzenia z mijającego tygodnia, a wśród nich decyzję SN o zawieszeniu stosowania przepisu o przejściu sędziów w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia.
Audio
  • Piotr Kaleta (PiS) i Marcin Święcicki (PO) o pytaniach SN do Trybunału Sprawiedliwości UE (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Sąd Najwyższy
Sąd NajwyższyFoto: Shutterstock

Organ władzy sądowniczej skierował pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, by dowiedzieć się czy ustawa o przejściu w stan spoczynku jest zgodna z europejskim prawem.

Według Marcina Święcickiego z Platformy Obywatelskiej, Sąd Najwyższy mógł zgłosić sprawę Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Zaznaczył on, że gdy sędziowie byli powoływani obowiązywał przepis, wedle którego mieliby oni służyć na stanowisku do 70., a nie 65. roku życia. - W związku z tym pojawiło się zapytanie, czy oni mogą dalej sądzić, czy mają iść w stan spoczynku. Zadali więc pytanie, czy te ustawy są zgodne z prawem europejskim, które broni niezawisłości sędziów - zanaczył poseł PO.

Zdaniem posła Piotra Kalety działania SN mają na celu "przede wszystkich ochronę sędziów, a nie ich niezależności". Polityk Prawa i Sprawiedliwości uważa, że jedynie Trybunał Konstytucyjny może rozstrzygnąć konsytutcyjność przepisu o przejściu sędziów w stan spoczynku. Skomentował też działanie opozycji w tej sprawie. - Jestem głęboko przekonany, że jest to wprowadzanie atmosfery niepokoju i chaosu - powiedział.

Obaj posłowie dyskutowali o tym, które artykuły konstytucji są decydujące w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Marcin Święcicki utrzymuje, że w tej sprawie wiążący jest artykuł 91, który stanowi, że "traktaty ratyfikowane przez Polskę mają prymat przed ustawami, które są z tymi traktatami niezgodne". Wobec tego decydujący w tej kwestii jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - My jesteśmy krajem należącym do Unii Europejskiej, podlegamy pod ten trybunał i zgodziliśmy się, że będzie on decydował o zgodności z prawem europejskim - powiedział polityk Platformy Obywatelskiej.

Z taką opinią nie zgodził się poseł Kaleta, który przywołał artykuł 180 konstytucji RP. - Mówi on wyraźnie, że polska konstytucja w sprawach sądownictwa ma prymat nad przepisami Unii Europejskiej - powiedział. Dodał, że jego zdaniem Sąd Najwyższy "wybiórczo traktuję polską literę prawa". A jako przykład podał brak reakcji organu na reformę emerytalną przeprowadzaną przez rząd PO-PSL.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Piotr Kaleta i Marcin Święcicki komentowali 74. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz podpisaną przez prezydenta ustawę o walce z dopalaczami.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Marcin Święcicki (poseł PO), Piotr Kaleta (poseł PiS)

Data emisji: 5.08.2018

Godzina emisji: 12.10

msze/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spór o Sąd Najwyższy - komentarze

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 12:40
Sąd Najwyższy postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też - na podstawie przepisów art. 755 Kodeksu postępowania cywilnego - zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Piotr Kaleta z PiS, Marek Jakubiak z Kukiz’15 i Paweł Rabiej z Nowoczesnej. O sporze wokół Sądu Najwyższego mówił także mec. Tomasz Chudziński z Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mec. Andrzejewski: działania SN blokują wymiar sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:18
Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami dotyczącymi m.in zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Jednocześnie SN postanowił zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W audycji Jakim Prawem komentarz mec. Piotra Andrzejewskiego, prawnika, byłego senatora PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta o sporze wokół Sądu Najwyższego: test stabilności państwa

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 15:48
- Jeżeli któraś strona miałaby się zachować inaczej, to powinni to być sędziowie. Nie powinni oni używać wykładni prawa, która nie istnieje, a także wymyślać prawa, które nie istnieje - komentował w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek. Publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" na naszej antenie mówił o sporze wokół Sądu Najwyższego. 
rozwiń zwiń