X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jest rezolucja ws. zwrotu wraku. "Rosja śmieje się światu w twarz"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 13:40
Cały czas nie uzyskujemy odpowiedzi, po co Rosji jest wrak tupolewa – zauważył senator PiS Artur Warzocha, zaznaczając, że zapewne Moskwa mimo rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, będzie mnożyć preteksty i wymówki.
Audio
  • Rezolucja w sprawie wraku, nominacje do Sądu Najwyższego, Karta Praw Podstawowych, kampania samorządowa, Dzień Nauczyciela (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Wrak Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem
Wrak Tu-154, który rozbił się pod SmoleńskiemFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

W piątek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Rosję w rezolucji do zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Dokument wskazuje, że ciągłe odmowy władz Rosji wydania wraku są nadużyciem prawa.
Rezolucja zwraca ponadto uwagę, że zgodnie z konwencją chicagowską, kraj, w którym wydarzył się wypadek, ma obowiązek zwrócić wrak i inne materiały dowodowe, gdy tylko badanie technicznych przyczyn katastrofy zostanie zakończone, co stało się w styczniu 2011 r. Wskazuje przy tym, że ciągłe odmowy władz Rosji są nadużyciem prawa i wzmagają spekulacje po stronie polskiej, że Moskwa ma coś do ukrycia w tej sprawie. Za przyjęciem dokumentu głosowało 41 członków ZP, wstrzymało się 6, nikt nie był przeciw.

Dlaczego posłów PO zabrakło? Pytany o to poseł Marcin Święcicki z PO mówił, że przedstawiciele Platformy Obywatelskiej popierali tę rezolucję, ale twierdzą, że nie zostali na czas powiadomieni, o tym iż głosowanie przypada na piątkowe popołudnie. Jak dodał, wszystkich delegatów do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest 600 i wielu z nich nie przyjeżdża na wszystkie pięć dni obrad, ale na dwa-trzy Poseł tłumaczył, że takie są realia obrad – zresztą tego dowodzi fakt, że na sali z 600 delegatów w czasie głosowania rezolucji było około 40 osób. Ambasador nie uprzedził ich wcześniej - mówił Marcin Święcicki, dodając, że tylko posłowie PiS przedłużyć swoje pobyty, bo też już mieli wyjechać. Marcin Święcicki podkreślił, że PO cieszy się z rezolucji. Jak zaznaczył, źle tylko, że znalazła się tam ostatecznie wzmianka, o tym, że jeszcze przez rok mamy mediować z Rosją w tej sprawie. Poseł dodał, że podczas posiedzenia komisji senator Aleksander Pociej (PO) głosował za tą rezolucją i wtedy udało się jeszcze uniknąć tej niekorzystnej poprawki.

12-miesięczna mediacja to daje szanse stronie rosyjskiej, by przeciągać sprawę w niebyt – ocenił Artur Warzocha, senator PiS. Polityk stwierdził, że mamy już doświadczenie z Rosją w wielu trudnych sprawach. – A zatem zapewne będą multiplikowane różnego rodzaju problemy i stwarzane preteksty, po to, by nie oddać wraku – zaznaczył.

Cały czas nie uzyskujemy odpowiedzi, po co Rosji jest wrak – zauważył Artur Warzocha. Słyszymy tłumaczenie, że prowadzone jest śledztwo i ten wrak śledczym będzie do czegoś potrzebny, a do czego - nie wiadomo. To śmianie się w twarz całej światowej opinii publicznej, a przede wszystkim Polsce i rodzinom, które zostały dotknięte tą straszną tragedią – podkreślił.

Senator dodał, że z tego co mówi poseł Święcicki wynikałoby, że organizatorzy obrad trochę nimi manipulują, a zatem posłowie PO powinni złożyć protest, by taka sytuacja w Radzie Europy już nie miała miejsca.

Marcin Święcicki zgodził się, że ta sprawa wymaga wyjaśnienia.

W programie była mowa m.in. o zablokowaniu przez resort sprawiedliwości Karta Praw Podstawowych, o rezolucji wzywającej Rosję do zwrotu wraku, powołaniu przez prezydenta 27 sędziów, finiszu kampanii i o Dniu Edukacji Narodowej.

Zachęcamy do wysłuchania audycji.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Artur Warzocha (PiS), Marcin Święcicki (PO)

Data emisji: 14.10.2018

Godzina emisji: 12:12

Jedynka/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak