Posłowie: umowa ws. Brexitu nie zadowala nikogo. Obie strony na niej tracą

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 14:39
Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii będzie niepełna, słaba – zgodnie twierdzili goście audycji „Tydzień w Tydzień” - Łukasz Schreiber z PiS, Marcin Święcicki (PO) i Piotr Apel (Kukiz'15).
Audio
  • Łukasz Schreiber (PiS), Marcin Święcicki (PO) i Piotr Apel (Kukiz'15) o Brexicie (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Theresa May w Brukseli
Theresa May w BrukseliFoto: PAP/EPA/YVES HERMAN / POOL

Liderzy państw Unii Europjskiej na szczycie w Brukseli zatwierdzili w niedzielę porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do umowy dołączona jest deklaracja polityczna dotycząca przyszłych unijno-brytyjskich relacji handlowych. Są jednak wątpliwości, czy porozumienie ratyfikuje brytyjski parlament.

Przekonanie do umowy członków Izby Gmin to według gości audycji największe wyzwanie jakie czeka premier Theresę May. - W Wielkiej Brytanii wewnątrz Partii Konserwatywnej, czyli zaplecza May, Borys Johnson i część zgromadzonych wokół niego posłów zapowiada, że nie poprze umowy. Labourzyści (Partia Pracy – przyp. red.) również jej nie popierają, bo są pro unijni. May będzie naprawdę ciężko zebrać większość w Izbie Gmin zaznaczył Łukasz Schreiber, poseł PiS.

Parlamentarzysta podkreślił, że umowa jest dobra jeśli chodzi o interesy Polski. - Mamy gwarancję dotyczące dwóch dobrych założeń odnośnie praw Polaków. Teraz powinniśmy starać się o jak najlepsze relacje handlowe z UK – stwierdził Schreiber.

Według Piotra Apela z Kukiz’15 przyjęty kształt umowy uderza bezpośrednio w interesy Wielkiej Brytanii i zmusza jej władze do tego, by przyspieszyć wyjście z Unii. –Teraz rozpoczyna się tzw. okres przejściowy, kiedy Brytyjczycy będą objęci regulacjami unijnymi, ale nie mają żadnych wpływów na decyzje podejmowane wewnątrz wspólnoty. Okres chroni ich przed drugim referendum. To będzie bat na nieprzychylnych Brexitowi parlamentarzystów. Siła rzeczy, będą się oni starali, żeby okres przejściowy trwał jak najkrócej – stwierdził poseł Kukiz’15.

- Przez przyjęcie tego porozumienia obie strony tracą – twierdzi Marcin Święcicki z PO i dodaje: - Ta umowa jest zawarta tak, by obie strony traciły jak najmniej. O tym, co będzie się działo później nic póki co nie wiadomo. Wielka Brytania chce mieć własną politykę celną, ale trzeba by w takim wypadku wprowadzić granicę, a tym samym tysiące ciężarówek miałoby utrudniony wjazd na jej teren. Dodatkowo, konieczne byłoby rozdzielenie Irlandii – Irlandia zostaje w Unii, a Irlandia Północa wychodzi. Między nimi musiałaby się pojawić granica. Taka jak miedzy Polska, a Ukrainą. To coś niewyobrażalnego dla mieszkańców tych rejonów. Porozumienie jest nieszczęściem dla jednych i drugich. My tracimy sojusznika, który m.in. twardo wprowadzał sankcje na Rosję.

W programie była jeszcze mowa m.in. o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Marcin Święcicki (PO), Łukasz Schreiber (PiS), Piotr Apel (Kukiz'15)

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 12.10

pz/abi