Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Tylko w okupowanej Polsce groziła za to śmierć

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 13:12
Nawet sprzedaż dwóch bochenków chleba groziła śmiercią. W Sadownem odsłonięta została tablica upamiętniająca rodzinę Lubkiewiczów, zamordowaną w 1943 roku przez Niemców wraz z dwiema Żydówkami, którym Leon Lubkiewicz sprzedał właśnie chleb. O tym, że trzeba przypominać o Polakach, którzy ratowali heroicznie Żydów mówili w Jedynce Ryszard Czarnecki (PiS) i Jan Grabiec (PO).
Audio
  • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, brexit, sytuacja oświaty,. kampania wyborcza do PE (Tydzień kontra tydzień)
Obchody w Markowej
Obchody w MarkowejFoto: Polskie Radio

SERWIS SPECJALNY
serwis 1200.JPG
PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Wielu Polaków pomagało Żydom, wielu z nich przyznano tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

 - Myślę, że świat wciąż nie wie o tym, bądź nie chce wiedzieć - ocenił Ryszard Czarnecki (PiS). - Za czasów komunizmu władze ewidentnie na skutek polecenia z Moskwy nie reagowały na kłamliwe określenia, typu "polskie obozy śmierci" - mówił gość Jedynki. - Sowieci chcieli utrwalać obraz "Polaków antysemitów" w świecie, bo uzyskiwali większy mandat to sprawowania władzy nad zniewoloną Polską. Dobrze, że teraz państwo promuje prawdziwą wersję historii - zaznaczył. 

Jan Grabiec (PO) zwrócił uwagę, że musimy dbać o to, by prawdziwa wiedza o historii była żywa i obecna, także o jej mrocznych kartach. Podkreślił, że system edukacyjny, ale też muzealny, powinien przypominać o polskich bohaterach, którym należy się niewątpliwie pamięć i oddanie honorów. - Nie tylko ukrywali przed sąsiadami, że pomagali Żydom, ale także po wojnie rzadko się do tego przyznawali. Dziś trzeba mówić o nich głośno, jak też o całym kontekście tych czasów, czyli (…) historii Żydów, Holokauście - dodał. Jak mówił, Holokaust jest ważnym kontekstem heroizmu tych, którzy chcieli pomóc. - Ważne, by pamięć o tej historii nie była orężem polityki - apelował.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką ustanowiono - jak zapisano w treści ustawy z 6 marca 2018 r. - "w hołdzie Obywatelom Polskim - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów". 

Jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, "święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny - miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski".

Więcej w nagraniu rozmowy

W programie była mowa również m.in. o brexicie, kampanii wyborczej i kryzysie w oświacie.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS), Jan Grabiec (PO)

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 12.10

Jedynka/IAR/agkm/ag

Czytaj także

Podkarpackie: kwiaty i znicze w miejscu zbrodni oraz na grobie rodziny Ulmów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 07:53
O godz. 5 rano w niedzielę w miejscu dokonanej 75 lat temu przez Niemców zbrodni oraz na grobie rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej k. Łańcuta, na Podkarpaciu, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma złożył kwiaty i zapalił znicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Anna Stróż-Pawłowska: Ulmowie nie byli jedynymi Polakami, którzy ratowali Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 08:21
Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej dr Anna Stróż-Pawłowska powiedziała PAP, że w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką "przypominamy, że Ulmowie nie byli jedyni".
rozwiń zwiń