Posłowie: Polsce potrzeba więcej środków na transformację klimatyczną

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 14:08
- To nasz sukces, że UE uwzględniła naszą specyfikę w kwestii klimatu - mówił poseł PiS Tomasz Latos, zaznaczając, ze Polska potrzebuje więcej pieniędzy na transformację klimatyczną. Jednak według posła PO Andrzeja Halickiego, nieuczestniczenie w realizacji celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, może oznaczać brak odpowiednich funduszy UE dla Polski na te cele. Sprawa ta, w jego ocenie, jest wciąż przedmiotem negocjacji.
Audio
  • Tomasz Latos (PiS) i Andrzej Halicki (PO) o polityce klimatycznej UE, sytuacji w sądownictwie i NIK (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Szczyt UE w Brukseli
Szczyt UE w BrukseliFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek (12.12) na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku. - Prowadzimy bardzo ambitną, ale jednocześnie racjonalną ekonomicznie politykę klimatyczną, politykę energetyczną - mówił po zakończeniu szczytu premier Mateusz Morawiecki. - Musimy jednak zapewnić takie tempo zmian, jakie będzie dostosowane do potrzeb polskiej gospodarki, do potrzeb polskiego społeczeństwa. To jednocześnie gwarantuje nam, że będziemy w najszybszym możliwym tempie realizować programy zapewnienia czystego powietrza - zaznaczył szef rządu.

TYLKO U NAS
PAP Emmanueal Macron 5 1200.jpg
Ambasador Francji tłumaczy słowa prezydenta Macrona

Po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki poinformował, że najbliższe miesiące będą poświęcone negocjacjom na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Mechanizm ma wynieść 100 mld euro, a jego celem będzie rekompensowanie poszczególnym krajom i regionom przyspieszonego odchodzenia od gospodarki opartej na przykład na węglu.

Według premiera Morawieckiego, uzyskane zapisy dotyczące wyłączenia Polski z zasady neutralności klimatycznej do 2050 roku, to "najlepszy z możliwych" mechanizmów realizacji ambitnej polityki klimatycznej. Jak mówił premier, stanowisko rządu zwiększa szanse Polski na uzyskanie realnych pieniędzy na transformację energetyczną.

"Negocjacje trwają"

Jednak według posła PO Andrzeja Halickiego premier "wyłączył Polskę z działań, które mogłyby pomóc naszej gospodarce, zasilić ją w środki europejskie, które mogą służyć skutecznej walce ze smogiem i problemami dotyczącymi polityki klimatycznej, zmiany struktury pozyskiwania energii". - Fundusz transformacji to może być nawet 100 mld euro  - przypomniał. - Cała polityka, która ma charakter walki o lepsze rozwiązania proekologiczne to może być ćwierć budżetu przyszłej perspektywy unijnej. Zatem to około 300 mld euro dodatkowo – szacował. - To ogromna skala środków, przeznaczanych na bardziej innowacyjną, ekologiczną gospodarkę, by można było osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu, który w 2050 roku ma doprowadzić do neutralności klimatycznej – mówił.

Czy nie będziemy mogli korzystać z tych środków? - Wciąż negocjujemy – mówił Andrzej Halicki (PO). Jego zdaniem, może dojść do odcięcia nas od tych funduszów. Jak zaznaczył, PO apeluje o zmianę stanowiska rządu.

"Dokładnie przeciwnie"

Premier zaś, jak zauważył prowadzący, uważa że dzięki zapisom konkluzji szczytu poprzez fundusz transformacji będziemy mogli realizować również inne projekty energetyczne - zdają się skłaniać ku temu szefowa KE i przewodniczący Rady Europejskiej.

Tomasz Latos mówił, że jest inaczej niż przedstawia Andrzej Halicki – przekonywał, że inaczej niż poseł Halicki rozumieją te kwestie najważniejsze osoby w Unii Europejskiej. Jak stwierdził, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma najwięcej do powiedzenia w tej kwestii. 

- Będziemy potrzebowali więcej tych środków finansowych, by dostosować się do nowych warunków, ze względu na naszą specyfikę. To wielki sukces rządu, że nasza specyfika została uwzględniona i zaakceptowana, jeśli nie przez wszystkich, to zdecydowaną większość - zaznaczył. 

 - Premier będzie pilnował tych spraw - mówił.

Andrzej Halicki podkreślił, że w pełni zgadza się ze stanowiskiem posła PiS, że potrzebujemy więcej niż inne państwa środków na transformacje klimatu, ale stwierdził, że obecny stan rzeczy wskazuje na to, że Polska nie będzie, póki co, uczestniczyć w tym projekcie. - Dopiero poznamy jego zasady prawne i finansowe (..). Nieuczestniczenie polega na tym, że gdy potrzeba nam więcej środków – potrzeba nam ambitniejszych kroków - my nie będziemy mieli wsparcia - dodał.

Tomasz Latos oświadczył, że co innego wynika z wypowiedzi szefowej KE.

W  audycji mowa była też m.in. o prawyborach w PO, szczycie UE, sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i o stanie wojennym, kontroli NIK i zatrudnieniu w więziennictwie  

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Tomasz Latos, poseł PiS, Andrzej Halicki, eurodeputowany PO

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 12.12

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Merkel w Auschwitz. Ekspert: to podsumowanie jej politycznego dorobku

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 18:25
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. To pierwsza wizyta kanclerz w tym byłym niemieckim obozie, miejscu zagłady ponad miliona osób różnych narodowości - między innymi Żydów, Polaków i Romów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

R. Fogiel o wizycie A. Merkel w Auschwitz: prawda historyczna powinna być standardem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 11:47
- Przykre jest, że to, co powinno być standardem, czyli mówienie "były niemiecki nazistowski obóz", traktujemy jako zwrot w polityce i coś, z czego trzeba się cieszyć. To pokazuje, jak źle było do tej pory - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Szejna z Lewicy i Stanisław Bukowiec z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bogdan Musiał: w Niemczech brakowało świadomości o problemie nazewnictwa obozu Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:59
- Niemiecka propaganda historyczna weszła głęboko w narrację mówiącą o polskim obozie Auschwitz. Do dzisiaj wielu Niemców nie potrafi zrozumieć o co Polakom chodzi. W tej sytuacji głos Angeli Merkel jest bardzo ważny. Zastanawiam się jednak czy będzie miało to długofalowe oddziaływanie - powiedział prof. Bogdan Musiał, historyk i ekspert ds. polsko-niemieckich.
rozwiń zwiń