Jaki podział funduszy europejskich? Poseł PiS: twarde negocjacje to dobry znak

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 18:06
Twarde negocjacje na temat wielkich pieniędzy – podziału środków w siedmioletnim budżecie UE i o funduszy odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie pandemicznym. O perspektywach dla Polski w tym zakresie rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia Robert Telus (PiS), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandra Lande

Przywódcy unijni rozmawiają od piątku o pakiecie opiewającym na około 1,82 bln euro, na który składa się fundusz odbudowy wynoszący 750 mld euro oraz budżet UE na lata 2021-2027 w wysokości 1,074 bln euro.


mid-epa08553595 (1).jpg
Premier o rozmowach: Polska nie godzi się na ogólną klauzulę dot. praworządności

- Bardzo się cieszę z twardych negocjacji – mówił Robert Telus (PiS). Jego zdaniem oznacza to, że polska strona jest silna, jest też mocna w grupie państw podczas unijnych negocjacji. Ocenił, że w przeszłości spieszono się, by jak najszybciej skończyć negocjacje warunków budżetowych, i w jego ocenie nie przynosiło to wystarczająco dobrych skutków. Wyraził nadzieję, że w tej perspektywie finansowej rozwiązania dla Polski będą jeszcze korzystniejsze niż poprzednio.

Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska) stwierdził, że życzy obecnemu premierowi i trzyma kciuki, by zdołał osiągnąć taki wynik w ramach funduszy strukturalnych jak w poprzedniej perspektywie. Jak mówił polityk, prawdopodobnie, jeśli dołączyć do środków z budżetu pieniąde z funduszu odbudowy, to w sumie będzie to większa kwota niż poprzednio.  Jednak, jak mówił, jeśli chodzi o same fundusze strukturalne, osiągnięcie takich wyników jak w poprzednim siedmioleciu, będzie trudne.


Posłuchaj
32:27 _PR1_AAC 2020_07_19-12-13-25.mp3 Jaki podział funduszy europejskich? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

 

W audycji mowa była także o wyniku wyborów, politycznych wyborach Rafała Trzaskowskiego i poprzednim posiedzeniu Sejmu. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Robert Telus (PiS), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 19.07.2020

Godzina emisji: 12.14

agkm/khCzytaj także

Budżet na najbliższe siedem lat i fundusz po pandemii. Dziś trzeci dzień szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 07:43
Impas na unijnym szczycie w Brukseli w sprawie budżetu Wspólnoty na najbliższe siedem lat i funduszu po pandemii. Dwudniowa narada europejskich przywódców nie przyniosła rezultatu, zdecydowano więc o wydłużeniu spotkania o kolejny dzień. Wznowienie obrad dziś w południe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były współpracownik Donalda Tuska zostanie dyrektorem w Radzie Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 09:22
Piotr Serafin, były szef gabinetu Donalda Tuska, w czasach gdy ten był przewodniczącym Rady Europejskiej, zostanie dyrektorem odpowiedzialnym za transport, telekomunikację i energię w Radzie UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt UE. Angela Merkel: jest wola, ale porozumienia może dziś nie być

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 10:17
- Jest dużo dobrej woli, ale porozumienia na unijnym szczycie może dziś nie być - tak dziś mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel komentując negocjacje w sprawie budżetu Wspólnoty na najbliższych siedem lat i funduszu odbudowy po pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Praworządność w sercu europejskich wartości". Prezydent Francji o szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:21
Prezydent Francji powiedział, że kwestia praworządności jest kluczowa dla finansów Unii Europejskiej. Emmauel Macron zrelacjonował wczorajsze obrady na unijnym szczycie przyznając, że ta sprawa wywołuje spory w Unii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o rozmowach w Brukseli: Polska nie godzi się na ogólną klauzulę dot. praworządności

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 12:33
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Brukseli, że nie ma konsensusu w rozmowach na unijnym szczycie w Brukseli. - Polska nie może się zgodzić na ogólnie sformułowany mechanizm powiązania unijnych funduszy z praworządnością - mówił przed wznowieniem obrad trzeciego dnia szczytu w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wiem, jakie ma powody, aby nienawidzić mnie i Węgier". Orban o premierze Holandii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 15:18
Premier Węgier Viktor Orban zarzucił szefowi holenderskiego rządu Markowi Rutte atak na jego kraj w związku z kwestią praworządności. W Brukseli trwa trzeci dzień nadzwyczajnego spotkania przywódców 27 państw. 
rozwiń zwiń