Poseł PiS: wiele państw Europy Zachodniej przedkłada niepodległość Białorusi nad dobre kontakty z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 13:27
Poseł PiS Paweł Lisiecki i Czesław Mroczek, poseł KO dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji na Białorusi. 
Antyrządowe protesty na Białorusi
Antyrządowe protesty na BiałorusiFoto: PAP/EPA/STRINGER

białoruś policja 1200.jpg
Protesty przed rezydencją Łukaszenki przerwał deszcz. W Mińsku demonstrowało około 200 tys. ludzi

Paweł Lisiecki mówił, że wspólny głos polskich europarlamentarzystów może wpłynąć na stanowisko UE w sprawie Białorusi. - Europosłowie z poszczególnych frakcji będą ambasadorami sprawy Białorusi we frakcjach, które mają znaczenie w Unii Europejskiej - mówił poseł PiS.

Polityk dodał, że ci ambasadorowie mogą "przebić ideę wolnej, niezależnej od Rosji Białorusi". - Warto to robić ze względu na to, że wiele państw Europy Zachodniej przedkłada niepodległość i niezależność Białorusi, nad dobre kontakty z Rosją - tłumaczył.


Posłuchaj
30:48 PR1_MPLS 2020_09_06-12-17-56.mp3 Poseł PiS Paweł Lisiecki i Czesław Mroczek, poseł KO o sytuacji na Białorusi (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

 

Wsparcie dla Białorusi

Z kolei Czesław Mroczek mówił, że "mamy dobre stanowisko wolnego świata, zarówno UE i państw członkowskich, jak i Stanów Zjednoczonych, w zakresie tego, co się dzieje na Białorusi". - Mówią, że to nie było uczciwe, że trzeba przeprowadzić nowe, wolne i demokratyczne wybory na Białorusi - zauważył poseł KO.

Polityk dodał ponadto, że trzeba szukać narzędzi skutecznej pomocy dla demokratycznej opozycji białoruskiej, "by nie doszło do stłamszenia aspiracji narodu białoruskiego".

Więcej w nagraniu całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Paweł Lisiecki (poseł PiS) i Czesław Mroczek (poseł KO)

Data emisji: 06.09.2020

Godzina emisji: 12.14

pkur/ag

Czytaj także

"Instrumenty są ograniczone". Jarosław Guzy o wsparciu Polski dla Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 14:03
- Kraje takie jak Polska, które przestrzegają zasad międzynarodowego prawa i reguł, mają możliwości ograniczone - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych, o możliwym wsparciu dla Białorusinów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty na Białorusi. Semka: wspólnota Zachodu jest bardzo podzielona

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 16:17
- Wspólnota Zachodu jest bardzo podzielona. Niemcy upierają się przy Nord Stream 2, a inni potrafią pomagać białoruskiej opozycji w konkretny sposób. Osłabł na szczęście wpływ Rosji na takie kraje jak Włochy czy Grecja, ale Francja wraz z Niemcami ciągle bardzo serio traktują Rosję - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka, publicysta "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń