Poseł PiS: nie chodzi o to, żeby zamienić Łukaszenkę na inną osobę przychylną Putinowi

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 13:27
Poseł PiS Bartosz Kownacki i Paweł Poncyljusz, poseł KO dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o sytuacji na Białorusi. 
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka
Prezydent Białorusi Aleksander ŁukaszenkaFoto: PAP/BelTA

białoruś 1200 (3).jpg
Białoruscy naukowcy w obronie studentów. "Nie można zajmować neutralnego stanowiska"

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas wizyty w Polsce mówiła, że Białoruś jest "po środku walki, nasze protesty zaczęły się w maju i nie ustaną". - Minęliśmy już punkt, po którym nie ma powrotu. To był ten punkt, gdy nastąpiła wielka przemoc na ulicach w dniu 9 i 11 sierpnia. Ludzie byli bici na ulicach, niektórzy nawet byli brutalnie torturowani; 6 osób zostało zabitych na chwilę obecną - podkreśliła.

Marek Mądrzejewski zapytał swoich gości, czy nie ma już powrotu do rzeczywistości politycznej sprzed wyborów na Białorusi.


Posłuchaj
30:32 PR1_MPLS 2020_09_13-12-19-17.mp3 Poseł PiS Bartosz Kownacki i Paweł Poncyliusz, poseł KO o sytuacji na Białorusi (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

 

Rosyjski satelita

Bartosz Kownacki stwierdził, że Białorusini mają dość Aleksandra Łukaszenki, ale ich spojrzenie na Europe jest trochę inne, niż np. Ukrainy. - To jest kraj dużo bogatszy w ostatnim czasie, dużo bardziej stabilny i tym może grać druga strona. Tym mogą grać Rosjanie - mówił poseł PiS.

Polityk dodał, że nie chodzi o to, żeby zamienić prezydenta Białorusi na inną osobę przychylną Władimirowi Putinowi. - Przez 26 lat Aleksander Łukaszenka orientował się na Moskwę, podjął szereg działań, które uzależniły Białoruś od Rosji - przypomniał.

białoruś 1200 (2).jpg
W poniedziałek premier spotka się z przedstawicielami opozycji. Tematem rozmów sytuacja na Białorusi

Marek Mądrzejewski zwrócił uwagę, że Łukaszenka symulował też działania, które miały potwierdzić niezależność kraju od Kremla.

- Oczywiście były takie gesty. Ale trudno, żeby Europa zaakceptowała przywódcę niedemokratycznego państwa, który wygrywał w sfałszowanych wyborach - ocenił poseł PiS.

Bartosz Kownacki mówił ponadto, że Łukaszenka stworzył rosyjskiego satelitę.- Więc dziś nie chodzi o to, żeby zamienić tego przywódcę na innego wiernego i spolegliwego Moskwie, tylko takiego, który będzie prowadził sprawy białoruskie tak, jak chcą tego Białorusini - tłumaczył.

Społeczeństwo obywatelskie

Z kolei Paweł Poncyljusz mówił, że w kategoriach pobudzenia społeczeństwa białoruskiego pewien punkt został już przekroczony. - Ono jest bardziej obywatelskie, zaczyna patrzeć władzy na ręce, próbuje wyrażać swój głos na ulicach - stwierdził poseł KO.

Polityk zastanawiał się też: "Czy strzelaniem do obywateli, torturowaniem, biciem, rozpędzaniem manifestacji, zakazywaniem jakiegokolwiek wyrażania swoich opinii władza może odwrócić dokonujące się zmiany?". Ocenił, że może.

#lightforbelarus  1200.jpg

Gość radiowej Jedynki zaznaczył jednak, że wielu obywateli białoruskich definiuje swoje oczekiwania i niezadowolenie. Ale jesteśmy w stanie wyobrazić sobie - jak mówił - że odbędzie się spotkanie między Władimirem Putinem i Aleksandrem Łukaszenką, gdzie w przyszłym tygodniu w Soczi zostanie podpisana umowa o jeszcze ściślejszej współpracy.

- To może oznaczać, że Białoruś stanie się lennem rosyjskim, co by było złe z punktu widzenia interesów polskich - ocenił.

Więcej w nagraniu całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Bartosz Kownacki (poseł PiS) Paweł Poncyljusz (poseł KO)

Data emisji: 13.09.2020

Godzina emisji: 12.14

pkur

Czytaj także

Pomoc dla Białorusinów. Polskie zaangażowanie ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 19:51
- Temat Białorusi może być czymś takim, co uda się wyjąć spod bieżącego sporu politycznego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel (PiS). Czesław Mroczek (PO) w "Debacie Jedynki" dodał, że na starania Białorusinów należy patrzeć z podziwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: chcemy zaproponować pakiet gospodarczy i ruch bezwizowy dla Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 15:54
- Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, chcemy też dla narodu białoruskiego zaproponować ofertę gospodarczą - powiedział w piątek w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń