Joanna Kopcińska o walce z koronawirusem: rząd robi to, co trzeba

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 13:40
- Polska uczestniczyła w walce z koronawirusem bardzo skutecznie. Nasze działania wobec pierwszej fali doceniła nawet Komisja Europejska - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Kopcińska, europoseł PiS. Gościem audycji był również eurodeputowany PO Andrzej Halicki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mongkolchon Akesin

W niedzielę badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4 178 osób. Zmarło 32 pacjentów, a wyzdrowiało 1 320 z nich - podało Ministerstwo Zdrowia.

Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono obecność koronawirusa u 125 816 osób. Zmarło 3 004 chorych.

Czytaj więcej
wirus 1200 pap.jpg
Ministerstwo Zdrowia podało niedzielne statystyki koronawirusa. Ponad 4 tys. nowych zakażeń

Joanna Kopcińska podkreśliła, że wobec koronawirusa potrzebujemy wspólnego działania ponad politycznymi podziałami. - Pandemia jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla Polski, bo nie ma żadnego systemu ochrony zdrowia na świecie, który byłby wobec tego wydolny. My jednak z tym zagrożeniem sobie do tej pory radziliśmy - stwierdziła europoseł. - Rząd robi to, co powinien robić - dodała.

Gość radiowej Jedynki wskazała również, że "dzisiaj wszyscy powinniśmy wzajemnie dbać o siebie", bo przebieg pandemii jest też zależny od przestrzegania zaleceń przez wszystkich obywateli. - Najważniejsze jest teraz ratowanie życia i zdrowia Polaków, ale nie możemy też zapominać o skutkach gospodarczych - zaznaczyła Joanna Kopcińska.

Posłuchaj
31:37 PR1_MPLS 2020_10_11-12-18-26.mp3 Politycy o przebiegu pandemii COVID-19 w Polsce (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)

"Zdrowie nie powinno dzielić"

Andrzej Halicki również stwierdził, że nowe obostrzenia są niezbędne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i zaapelował o dyscyplinę społeczną w przestrzeganiu zaleceń. - Chrońmy nie tylko siebie, ale też i innych - zaapelował gość Jedynki.

Europoseł ocenił jednak, że jest "bardzo krytycznie nastawiony do dotychczasowych działań rządu". - Przez ostatnie miesiące rządzący nie zrobili nic, żeby przygotować nas do drugiej fali zakażeń - ocenił.

Czytaj więcej
koronawirus 1200 pap (12).jpg
Wracają godziny dla seniorów, będzie więcej łóżek dla chorych z COVID-19, do szpitali trafią nowe respiratory

Polityk poinformował jednak, że mimo to przedstawiciele Platformy Obywatelskiej prawdopodobnie pojawią się na spotkaniu z Mateuszem Morawieckim, które będzie dotyczyło pandemii COVID. - Zdrowie nie powinno dzielić i powinniśmy działać na rzecz dobra wspólnego, bo to kwestia naszego bezpieczeństwa - podkreślił Andrzej Halicki.

Więcej w nagraniu całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście: Joanna Kopcińska (PiS) i Andrzej Halicki (PO)

Data emisji: 11.10.2020

Godzina emisji: 12.19

jp

Czytaj także

Wszystkich Świętych w dobie SARS-CoV-2. Epidemiolog: wyjedźmy kilka dni wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 20:05
- To wydaje się najmniej bolesne, ale najbardziej rozsądne, by trochę rozładować te ogromne liczby osób i zaplanować sobie wizyty na grobach bliskich - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii. Dodała, że dobrze byłoby w tym roku wyjazdy na groby rozłożyć w czasie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezobjawowe przejście COVID-19 też powoduje powikłania. Skutki mogą być odczuwalne latami

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 09:25
- Bezobjawowe przejście COVID-19 nie oznacza, że choroba nie pozostawi w naszym organizmie śladów. To powikłania związane ze zwłóknieniem mięśnia sercowego i płuc - ostrzega prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 81 tys. osób wyzdrowiało, kolejne zakażenia koronawirusem. Nowe dane MZ

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 10:35
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4 394 osób. Zmarło 35 pacjentów - podało Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj wyzdrowiało 898 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest 81 tysięcy 201 ozdrowieńców.
rozwiń zwiń