Zamknięte cmentarze, Polacy odwiedzą groby bliskich w innym terminie. Poseł PiS: to działania trudne, ale niezbędne

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:00
- Decyzja o zamknięciu cmentarzy wpisuje się w walkę z koronawirusem - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień, poseł PiS. W audycji "Tydzień kontra tydzień" do tematu rozwoju pandemii odniósł się również poseł PO Czesław Mroczek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Grzegorz Momot

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 17 171 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Od wczoraj zmarły 152 zakażone osoby. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 6 315 zakażonych.

Czytaj więcej
karetka shutterstock_1671976747 1200.jpg
Kilkanaście tysięcy nowych zakażeń. Resort zdrowia podał nowe dane

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z niebezpiecznym wzrostem zakażeń na Wszystkich Świętych cmentarze będą zamknięte. 

"Zasoby kadrowe regulują wydolność całego systemu"

Anna Kwiecień wskazała, że "w walce z koronawirusem potrzebne są ograniczenia". Jak podkreśla poseł, tego tupu ostre działania są niezbędne, by przerwać tendencje wzrostową zakażeń. - Decyzja o zamknięciu cmentarzy wpisuje się w tę walkę. To jednak dla nas bardzo trudne - powiedziała w radiowej Jedynce.

Polityk stwierdziła, że rząd przygotował służbę zdrowia "absolutnie zgodnie z naszymi możliwościami". - Zasoby kadrowe regulują wydolność całego systemu. Budynek to jedno, ale respirator musi być obsłużony przez lekarza i pielęgniarkę - wskazała Anna Kwiecień.

Poseł zaznaczyła również, że nie można z dnia na dzień stworzyć wykwalifikowanych pracowników, a PiS konsekwentnie od 2015 roku zwiększa szkolenie kadry medycznej. - Cztery lata temu pielęgniarki były kształcone na 73 uczelniach, a dzisiaj ten kierunek jest na 106 uczelniach. Mamy dzięki temu w systemie ochrony zdrowia o 20 tys. pielęgniarek więcej - wyliczała gość radiowej Jedynki.

Posłuchaj
37:20 PR1_MPLS 2020_11_01-12-14-09.mp3 Politycy o strategii walki z koronawirusem (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)

"Rząd stracił kilka miesięcy"

Czesław Mroczek ocenił zaś, że "służba zdrowia jest niewydolna, a miejsca covidowe są teraz tworzone w pośpiechu". - Trzeba wyraźnie powiedzieć, że rząd stracił 4-5 miesięcy na przygotowanie nas do tej drugiej fali pandemii. A przecież wszyscy wiedzieli, że na jesieni będzie wzrost zachorowań - powiedział poseł PO.

Czytaj więcej
cmentarze policja 1200 en.jpg
Zamknięte cmentarze. Policja nie odnotowała incydentów w Warszawie

- Wszystkie potrzebne działania, które mają uruchomić cały zasób państwa na pomoc chorym są podejmowane dopiero teraz. To jest największy dramat i odpowiedzialność tego rządu - stwierdził polityk opozycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Anna Kwiecień (PiS) i Czesław Mroczek (PO)

Data emisji: 01.11.2020

Godzina emisji: 12.15

jp

Czytaj także

Druga fala pandemii w Polsce. Smoliński: nie można bać się podejmowania odważnych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 12:56
- Jako politycy musimy patrzeć na obecną sytuację pandemiczną w szerszym horyzoncie. Wiele instytucji międzynarodowych chwali Polskę i uznaje, że nasza droga jest dobra. Nie mówimy jednak, że problemów nie ma. Staramy się jednak je rozwiązywać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Kazimierz Smoliński, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięcie cmentarzy, zmiany w kontroli kwarantanny. Opublikowano rozporządzenie rządu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 00:32
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające kolejne obostrzenia w związku z trwającą pandemią koronawirusa, m.in. dot. zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada.
rozwiń zwiń