Jaka przyszłość relacji Polski z USA? Posłowie: współpraca wojskowa będzie kontynuowana, nie będzie większych zmian

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 13:50
- Współpraca wojskowa będzie miała kontynuację, będzie miało miejsce zwiększanie liczby żołnierzy USA w Polsce - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski (poseł PiS). - Nie będzie resetu relacji USA z Rosją. W USA nie ma politycznych warunków do resetu - ocenił prof. Paweł Kowal (poseł KO).
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach w Polsce
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach w Polsce Foto: DVIDS/Sgt. Dontavian Harrison

Soloch 1200
Szef BBN spotkał się z ambasadorem Niemiec. Rozmowa o NATO i relacjach transatlantyckich

- W relacjach polsko-amerykańskich należy się spodziewać kontynuacji - mówili posłowie Jarosław Krajewski (PiS), wiceprzewodniczący komisji ds. służb specjalnych, członek komisji finansów publicznych i  prof. Paweł Kowal (KO), wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych, członek komisji zdrowia w Programie 1 Polskiego Radia.

Spodziewana jest kontynuacja relacji wojskowych z Polską i w Europie Środkowej – mówił prof. Paweł Kowal (KO). Jak zaznaczył, oczekiwana jest kontynuacja we wszystkich najważniejszych kierunkach polityki USA - być może z małymi korektami.

Co będzie z podejściem do Nord Streamu 2? - Myślę, że będzie podobnie – mówił gość Jedynki. Dodał, że administracja  w USA odgrywa dużą rolę. - Ta sprawa była prowadzona przez administrację, gdzie urzędnicy w wielu przypadkach nie zmienili się od czasu Obamy - dodał.

Według Pawła Kowala ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie Nord Streamu 2 zależy od kanclerz Niemiec Angeli Merkel.


Posłuchaj
31:52 _PR1_AAC 2020_12_20-12-15-24.mp3 Jarosław Krajewski (PiS) i prof. Paweł Kowal (KO) o sytuacji pandemicznej i relacjach z USA (Jedynka/Tydzeń kontra tydzień)

 

Kontynuacja współpracy wojskowej

Jarosław Krajewski, poseł PiS, podkreślił, że kontynuowana będzie współpraca wojskowa z USA.

- W wymiarze politycznym, militarnym, geostrategicznym, nie będzie większej korekty ze strony Stanów Zjednoczonych - ocenił Jarosław Krajewski, poseł PiS.

- Zdaję sobie sprawę, że w wymiarze werbalnym i politycznym na pierwszy rzut oka może dojść do pewnego przewartościowania […]. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że gdy Joe Biden mówił, że projekt NS2 jest fundamentalnie złym projektem dla Europy, to jest bardzo wyraźny sygnał dla Berlina, że planowana jest polityka kontynuacji ze strony administracji prezydenckiej – dodał gość Jedynki.

- Trzeba uspokoić rodaków, że współpraca w wymiarze militarnym będzie zapewne kontynuowana i będzie miało miejsce zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski, dlatego że USA patrzą pragmatycznie na kwestie współpracy –  podkreślił poseł.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Goście: Jarosław Krajewski (poseł PiS, wiceprzewodniczący komisji ds. służb specjalnych, członek komisji finansów publicznych), prof. Paweł Kowal (poseł Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodniczący komisji spraw zagranicznych, członek komisji zdrowia)
Data emisji: 20.12.2020
Godzina emisji: 12.15

agkm

Czytaj także

"Zamiast szukać informacji, ludzie szukają sensacji". Prof. Gut o szczepionce przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 18:32
- Przede wszystkim należy zabezpieczyć tych, którzy są najbardziej narażeni albo ze względu na wykonywany zawód, czyli praktycznie przymus kontaktu z wirusem, albo ze względu na to, że należą do grupy wysokiego ryzyka - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.
rozwiń zwiń