Szczepienia poza kolejnością. Poseł PiS: ci ludzie powinni zniknąć z życia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 13:20
Poseł PiS Bartosz Kownacki i Czesław Mroczek, poseł KO ocenili w Programie 1 Polskiego Radia przebieg szczepień na koronawirusa w Polsce. Rozmawiali też o osobach ze świata kultury, mediów i biznesu, które przyjęły preparat Pfizera poza kolejnością. - To jest nieprzyzwoite, obrzydliwe. Ci ludzie powinni zniknąć z życia publicznego - mówił przedstawiciel PiS. - Dziś najważniejszą sprawą jest szczucie jednych na drugich - ripostował polityk KO.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Warszawski Uniwersytet MedycznyFoto: Andrzej Hulimka/Forum

forum WUM 1200.jpg
Szczepienia poza kolejnością na WUM. Poseł PiS: rektor uczelni powinien odejść ze stanowiska

W mediach pojawiają się kolejne nazwiska osób, które zostały zaszczepione poza kolejnością na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Według portalu Money.pl, szczepienia przeciwko koronawirusowi przyjęli również Henryk Orfinger, Irena Eris oraz Zbigniew i Elżbieta Grycanowie.

O aferę szczepionkową oraz o walkę z pandemią w Polsce zapytał swoich gości Marek Mądrzejweski.


Posłuchaj
32:58 PR1_MPLS 2021_01_10-12-13-55_for_media.mp3 Bartosz Kownacki: żadna z tych osób, a znamy kilka nazwisk, nie powinna już ani odegrać żadnej roli, ani nie zrobić żadnego biznesu (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

 

Szczepienia poza kolejnością

Bartosz Kownacki mówił, że w systemie dostaw preparatów "mamy do czynienia z wąskim gardłem" - To jest naturalne w każdej takiej sytuacji, bo jest ogromne zapotrzebowanie w miliardach jednostek, a możliwości produkcyjne zakładów, które opracowały szczepionkę, są dużo mniejsze - tłumaczył poseł PiS.

Polityk dodał, że w sytuacji, gdy dostęp do szczepionek jest ograniczony, pojawiają się "ludzie nieprzyzwoici, którzy uważają się za lepszych od innych". - To jest nieprzyzwoite, obrzydliwe i ci ludzie powinni zniknąć z życia publicznego. Żadna z tych osób, a znamy kilka nazwisk, nie powinna już ani odegrać żadnej roli, ani nie zrobić żadnego biznesu - stwierdził.

Kownacki mówił ponadto, że chciałby, aby te osoby umiały się odpowiednio zachować, podejmując np. pracę charytatywną. - Pani Janda często występowała jako osoba z elit, angażowała się w życie społeczne. Niech zaangażuje się teraz w życie społeczne. Niech pójdzie do pracy do Domu Pomocy Społecznej, niech opiekuje się ludźmi starszymi przez najbliższe pół roku i może wtedy przeprosi za to świństwo, które zrobiła nam wszystkim - zaproponował.

shutterstock_1289561206-12lis-ok.jpg
"Zwykła bzdura", "Słabo". Internauci wypunktowali wpis Lisa o szczepieniach "brytyjskich celebrytów"

Bałagan organizacyjny

Czesław Mroczek mówił natomiast, że większość Polaków w programie szczepień widziała nadzieję na pokonanie pandemii. - Tymczasem słuchając posła Kownackiego, patrząc na to, co się dzieje w Polsce od kilku dni, mam wrażenie, że najważniejszą sprawa jest szczucie jednych na drugich i ataki - ocenił poseł KO.

Mamy do czynienia z sytuacją, kontynuował, kiedy otrzymaliśmy 700 tys. szczepionek w Polsce, a zaszczepionych jest ponad 200 tys. - Gdybyśmy mieli szczepić nawet milion osób, tak jak zakłada rząd, to jesteśmy znacznie opóźnieni do tego planu. To jest problem - ocenił.

Polityk KO dodał, że w tym tempie "nauczyciele będą sczepieni dopiero na koniec listopada, bądź w grudniu". - To jest w ogóle nierealne. Nie otrzymają preparatu w tym roku, jeśli dalej będzie taki bałagan - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Goście: Bartosz Kownacki (PiS), Czesław Mroczek (PO)
Data emisji: 10.01.2021
Godzina emisji: 12.14

pkur

Czytaj także

"Taki jest kształt pseudoelity". Macierewicz o szczepieniu byłego oficera SB poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 14:14
- Jego udział w tej pseudoelicie, która nie tylko poza kolejnością, ale poza jakimkolwiek systemem, została ujawniona przy sprawie szczepionki, pokazuje jaki jest prawdziwy kształt tej pseudoelity: od właśnie różnych aktorów, przez twórców TVN-u - pana Mariusza Waltera, po ludzi ze Służby Bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON, wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera ws. szczepień poza kolejnością. Polacy wskazali winnych procederu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 10:26
- 44,6 proc. Polaków uważa, że to Warszawski Uniwersytet Medyczny ponosi winę za zamieszanie związane ze szczepieniem poza kolejnością przeciw Covid;17,2 proc. ocenia, że winni są sami zaszczepieni poza kolejnością; a 15,4 proc. wskazuje na rząd - wynika z sondażu Sondaż IBRiS dla Onetu.
rozwiń zwiń