Kownacki o sprawie Polaka w brytyjskim szpitalu: każde życie ludzkie jest bezcenne

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 13:00
- Trochę przeraża mnie to, co dzieje się z Zachodem. Brytyjski szpital zafundował naszemu rodakowi śmierć głodową. To niebywale okrutne - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bartosz Kownacki (PiS), który z Izabelą Leszczyną (PO) komentował wydarzenia mijającego tygodnia.
Szpital w Plymouth ponownie odłączył rurki, którymi był odżywiany mężczyzna
Szpital w Plymouth ponownie odłączył rurki, którymi był odżywiany mężczyznaFoto: shutterstock.com/KANOWA; twitter.com/@tomaszgm80

Polski pacjent o inicjałach R.S. umiera w angielskim szpitalu w Plymouth po tym, jak sąd wyraził zgodę na odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie. W sprawę Polaka zaangażował się polski rząd, którego pełnomocnik ds. praw człowieka Marcin Warchoł poinformował, że naszemu rodakowi został nadany paszport dyplomatyczny.

Posłuchaj
34:45 _PR1_AAC 2021_01_24-12-13-00.mp3 Kownacki o sprawie Polaka w brytyjskim szpitalu: każde życie ludzkie jest bezcenne (Tydzień Kontra Tydzień)

Trwa oczekiwanie na decyzję Wielkiej Brytanii ws. przetransportowania go do Polski. Pacjenta zgodziła się przyjąć Klinika Budzik, którą kieruje prof. Wojciech Maksymowicz.

szpital free 1200.jpg
Prof. Maksymowicz: klinika Budzik gotowa do przyjęcia Polaka w śpiączce z brytyjskiego szpitala

"Zadaniem rządu jest ochrona zdrowia i życia Polaków"

Bartosz Kownacki podkreślał w radiowej Jedynce, że takie decyzje zawsze są trudne i dramatyczne. - Każde ludzkie życie jest bezcenne. To, co robi brytyjski szpital, jest okrutne. Nadal jest nadzieja na poprawę zdrowia tego mężczyzny - wskazywał.

Polityk zwraca uwagę, że jest wiele przypadków osób, które były w podobnej sytuacji jak chory Polak i wyszły z tego. - Jest mnóstwo osób, które zostały wybudzone ze śpiączki dopiero po wielu latach. Póki można ratować ludzkie życie, powinniśmy to robić - powiedział.

- Zadaniem polskiego rządu jest ochrona zdrowia i życia swoich obywateli, nawet jeśli są poza granicami naszego kraju - dodał.

Czytaj także:

Izabela Leszczyna (PO) przyznała, że dopiero dzisiaj dowiedziała się o tej sytuacji. - Nie znam sprawy, więc trudno mi komentować - przyznała.

- Oczywiście bardzo się cieszę, że Polska chce sprowadzić tego człowieka do kraju - zapewniła polityk Platformy Obywatelskiej.

Co jeszcze w podsumowaniu tygodnia?

Goście komentowali także sytuację pandemiczną oraz proces szczepień w Polsce. Izabela Leszczyna nie ukrywała, że nie podoba się plan szczepień polskiego rządu. - Mogliśmy zorganizować to inaczej - oceniła. Trzeba zdecentralizować system. Powinniśmy najpierw szczepić osoby starsze i chore - powiedziała.

- Szczepienia mają w Polsce wymiar propagandowy, czyli sukces i wymiar faktów, czyli starsi ludzie stojący w kolejkach - dodała. 

Bartosz Kownacki podkreślał, że najważniejsze jest to, że Polacy chcą się szczepić. - Druga dobra informacja to umiejętność rządu do analizy i przewidywania tego, co może wydarzyć się w przyszłości - mówił.

- Bądźmy uczciwi, gdy mówimy o pierwszym dniu rejestracji seniorów. Było wiadomo, że zainteresowanie będzie olbrzymie - zaapelował polityk.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Izabela Leszczyna (PO), Bartosz Kownacki (PiS)

Data emisji: 24.01.2021

Godzina emisji: 12.13

ks

Czytaj także

Sprawa Polaka z Wielkiej Brytanii. Iwo Bender: przejaw starcia, o którym alarmował Jan Paweł II

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 16:16
- Jest to przejaw starcia, o którym tak wyraźnie mówił i alarmował nas Jan Paweł 2. Pamiętajmy, że w coraz większej liczbie krajów na świecie dozwolona jest już eutanazja nawet dzieci - powiedział publicysta Iwo Bender. Odniósł się do walki o życie Polaka, którego brytyjski szpital chce odłączyć od aparatury podtrzymującej życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratunek dla Polaka ze szpitala w Plymouth. Wiceszef MS: ufam, że strona brytyjska szybko rozpatrzy nasze wnioski

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 20:23
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia, wyraził nadzieję, że strona brytyjska szybko rozpatrzy złożone przez niego wnioski umożliwiające ratowanie Polaka umierającego w szpitalu w Plymouth, u którego - na wniosek brytyjskiego sądu - zaprzestano żywienia i nawadniania. Aby sprowadzić pacjenta do Polski w celu leczenia, polskie władze objęły go immunitetem dyplomatycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Pyrć: jeśli zachowamy się odpowiedzialnie, nowa odmiana koronawirusa nie musi nam zagrażać

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 10:25
Jak mówił w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, nowa odmiana koronawirusa "jest czerwoną chorągiewką dla wirusologów". Jego zdaniem, zwiększona transmisja wirusa nie musi być w całości wywołana tym, że powstał nowy jego wariant.
rozwiń zwiń