"KE powinna wywierać presję na producentów". Poseł PiS o dostawach szczepionek przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 12:48
- Jeśli są możliwości indywidualnych rozmów i poszukiwania dodatkowych dostaw, to być może trzeba rozmawiać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia o indywidualnym zakupie szczepionek przez nasz kraj Marek Ast, poseł PiS. Gościem audycji, był też poseł KO Waldemar Sługocki.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

moderna 1200 forum.jpg
Kolejna dostawa szczepionek Moderny jest już w Polsce. To 42 tys. dawek

Marek Ast mówił, że sytuacja związana z opóźnianiem dostaw szczepionek budzi bardzo duży niepokój i obawy, co do tego, na ile urzędnicy KE byli kompetentni prowadząc rozmowy z firmami farmaceutycznymi. - Niestety ta sytuacja powoduje, że poszczególne rządy państw zastanawiają się nad indywidualnymi rozmowami z producentami, co będzie łamało porozumienie i europejską solidarność - stwierdził poseł PiS.

Posłuchaj
33:58 Jedynka/Tydzień kontra tydzień - 31.01.2021 Marek Ast: jeśli są możliwości indywidualnych rozmów i poszukiwania dodatkowych dostaw, to być może trzeba rozmawiać (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

Polityk dodał, że z jednej strony należy się domagać od KE, aby ta - korzystając ze swojej mocniejszej pozycji w stosunku do państw członkowskich - wywierała presję na producentów. - A z drugiej strony, jeśli są możliwości indywidualnych rozmów i poszukiwania dodatkowych dostaw, to być może trzeba rozmawiać - ocenił.

Czytaj także:

Harmonogram dostaw

Waldemar Sługowski, poseł KO mówił natomiast, że w jego ocenie niemożliwe jest, aby urzędnicy KE w czasie negocjacji dotyczących szczepionek pominęli kwestię harmonogramu dostaw. - Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby urzędnicy KE, którzy weryfikują wiele projektów realizowanych w państwach członkowskich UE, gdzie jest prawo zamówień publicznych i przestrzeganie tego typu specyfikacji jest kluczowe, o tym zapomnieli - stwierdził.

Polityk dodał jednocześnie, że cieszy go fakt, iż KE stoi na straż dostaw preparatów z firm farmaceutycznych. - Jestem zdania, że blokowe zamówienie tak ogromnej liczby szczepionek dla państw członkowskich UE pozwala wynegocjować korzystną cenę, ale także powinno to zobowiązywać producentów do terminowego dostarczania szczepionek - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejweski

Goście: Marek Ast (PiS), Waldemar Sługowski (KO)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 12.13

pkur

Czytaj także

"Mamy wystarczające możliwości i pieniądze". Prezes PiS o Narodowym Programie Szczepień

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 20:03
Wicepremier Jarosław Kaczyński zapewnił w rozmowie z telewizją wPolsce.pl, że Polska ma "wystarczające możliwości i pieniądze, żeby kupić szczepionki i sprawnie przeprowadzić Narodowy Program Szczepień".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 1,1 miliona szczepień przeciw COVID-19. Nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 13:27
W Polsce wykonano dotąd 1 097 036 szczepień przeciw COVID-19 - wynika z danych zamieszczonych w piątek na rządowej stronie internetowej gov.pl.
rozwiń zwiń