X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kardynał Nycz i prof. Grosfeld o znaczeniu Paschy w życiu każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 13:10
- Każdy rok przynosi nam inny kontekst,  w którym przeżywamy święta Wielkanocne, choć istota ich jest zawsze ta sama. Wchodzimy w uobecnienie tajemnicy Chrystusowej męki, śmierci i zmartwychwstania – podkreślał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Audio
  • Kardynał Nycz i prof. Grosfeld o znaczeniu Paschy w życiu każdego z nas (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Wielkanocna msza święta z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka (C) w bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie
Wielkanocna msza święta z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem metropolity gnieźnieńskiego, prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka (C) w bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w GnieźnieFoto: PAP/Marek Zakrzewski

Według prof. Jana Grosfelda niezależnie od codzienności i różnych wyzwań, którym musimy stawiać czoło, nasze lęki pozostają bardzo podobne. - Dlatego swoją książkę zatytułowałem "Od lęku do nadziei", bo uważam, że na końcu każdy, czy Hindus czy Polak, czy czarnoskóry, czy czerwonoskóry, ma głęboko podstawowy problem lęku przed tym, czy życie się naprawdę kończy – ocenia prof. Grosfeld.

Czytaj także >>
zmartwychwstanie 1200.jpg
Święta Wielkanocne 2016 z radiową Jedynką

- Jeżeli się naprawdę uwierzy w tajemnicę wcielenia, że Bóg stał się człowiekiem - jednym z nas, to od tego momentu wszystko, co się dzieje w naszym życiu, w moim życiu, dzieje się z Chrystusem. Człowiek, który umiera w szpitalu, w danym momencie przeżywa Paschę z Chrystusem, tak jak ten, który się rodzi i ten, który rozpoczyna dzień. Chrystus wciąż przeprowadza nas ze śmierci grzechu do nowego życia, do zmartwychwstania.

Jak dodaje prof. Grosfeld, jeśli jestem zjednoczony z Chrystusem, to życie się nigdy nie kończy. - Nie kończy się również w sytuacjach śmierci egzystencjalnej, kiedy przychodzi cierpienie, krzyż. Ostatni tydzień był pod znakiem krzyża. Wielkanoc jest pod znakiem krzyża, bo bez niego nie ma zmartwychwstania. Z czego zmartwychwstawać? Z tego lęku. Jezus Chrystus też się boi, jest człowiekiem w tym wymiarze i tego nie ukrywa. To jest bardzo poruszające – podkreśla rozmówca Wiesława Molaka.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i profesor Jan Grosfeld rozmawiali też o niezwykłych wymiarach Bożego miłosierdzia, a także o znaczeniu cierpienia Jana Pawła II i o niezwykłości/zwykłości rodziny Ulmów, dla których gotowość poświęcenia życia całej rodziny dla ratowania innych, Żydów, była czymś naturalnym. Czy od każdego możemy wymagać heroizmu? Co jest najważniejsze w zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży? Co dziś oznacza, że chrześcijanie są jak sól? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***  

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Wiesław Molak

Goście: Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i profesor Jan Grosfeld (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 27.03.2016

Godzina emisji: 12.11

gs/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bazylika Grobu Pańskiego - jedno z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 09:10
Bazylika kryje w swym wnętrzu wszystkie najważniejsze miejsca, wymieniane przez ewangelistów w opisie męki i zmartwychwstania Chrystusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdego roku na świecie z powodu wiary ginie 100 tys. chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 13:36
- Blisko 500 mln chrześcijan zmaga się dzisiaj z lękiem i obawą o swoje życie, bo doświadczają prześladowań bądź dyskryminacji ze względu na wyznawaną przez siebie wiarę - powiedział w magazynie "W samo południe" ksiądz Rafał Cyfka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim był Jezus, kim jest dla nas dzisiaj?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 18:37
Tego dnia, niemal 2 tys. lat temu, w 33 roku ery liczonej od jego narodzin, wypowiedział swoje słowa "Dokonało się" i skonał na krzyżu.
rozwiń zwiń