Lech "Mors" Bednarek: to jest prawdziwe morsowanie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 11:45
80-letni Lech Bednarek jest prekursorem morsowania w Polsce i Europie, znanym w środowisku morsów jako Lech Mors i Lech Twardziel. To człowiek, który tak pokochał pływanie wyczynowe w zimnej (niekiedy lodowatej) wodzie, że morsuje od 60 lat, zaraża innych pływaniem w zimnej wodzie, zdobywa medale i nagrody na mistrzostwach Polski, Europy i świata. 
Okładka książki  Spowiedź Twardziela
Okładka książki "Spowiedź Twardziela"Foto: mat. promocyjne

1200x660_czas pogody_01a-02.jpg
"Czas pogody" w Programie 1

W audycji "Czas pogody" Lech Bednarek opowiedział, że jak był małym chłopcem odwiedzał często babcię. U niej w kuchni była makatka z takim napisem: "Zima woda zdrowia doda". - Ja to sobie zapamiętałem - powiedział. - Żadnej Ameryki więc nie odkrywam. Po prostu potwierdzam, że w zimnej wodzie jest lekarstwo na wszystko - zaznaczył.

Morsowanie gościa radiowej Jedynki nie polega jedynie na wejściu i wyjściu z zimnej wody. - To trochę zakrawa na profanację. To potrafi każdy. Natomiast zmierzyć się na dystansach pływackich - 25, 50, 400 metrów - to jest prawdziwe morsowanie, to jest wyzwolenie energii. Trzeba być jednak na to przygotowanym psychicznie - podkreślił.

Czytaj także:

Wojciech Korzeniewski, animator kultury, dziennikarz, autor książki "Spowiedź Twardziela", zauważył, że dla Bednarka morsowanie to sposób na życie. Zwrócił uwagę, że by uczyć dzieci takiej sztuki pływania, by umiały uratować się z każdego niebezpieczeństwa w wodzie bohater jego książki powołał Polską Fundację Morsów "Lech Mors". - On ma takie hasło: nauczyliście dzieci chodzić, to nauczcie dzieci pływać - wskazał.

Jak wygląda morsowanie w czasach pandemii koronawirusa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Autorka materiału: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 29.11.2020 r. 

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk


Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski

Czytaj także

Babcia, która pomaga innym babciom. "Można szokować świat i być piękną"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 17:50
Od początku pandemii radziła babciom, jak mogą spędzać czas w domu podczas społecznej izolacji. Z kolei teraz chce pokazać metamorfozy babć. Wyjaśnia również jak odnajdywać się w relacjach z wnukami i ich rodzicami. Jaka powinna być współczesna babcia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz: w moich podróżach główną uwagę poświęcam człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 11:55
- Patrzę, czego można się od niego nauczyć - powiedział w audycji "Czas pogody" dziennikarz i podróżnik, członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego Jacek Pałkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczyny na skrzydłach". Jak Polki zdobywały niebo

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:42
Nie tylko chłopcy marzą o lataniu. Poznając historię awiacji, dowiadujemy się, że kobiety zdobywały niebo na równi z mężczyznami. Sterowały pierwszymi powietrznymi statkami i konstruowały własne skrzydła z drewna. Jednak zawsze było im nieco trudniej, bo oprócz grawitacji musiały pokonać ludzką niechęć.
rozwiń zwiń