Zmarła Maria Koterbska, legenda polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 22:10
W wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska - artystka znana z takich przebojów jak "Karuzela", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Parasolki" czy "Augustowskie noce". Wystąpiła również w filmach "Sprawa do załatwienia" i "Irena do domu!". Informację o śmierci artystki potwierdził prezydent Bielsko-Białej Jarosław Klimaszewski.
Maria Koterbska
Maria KoterbskaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci wielkiej damy polskiej piosenki, wspaniałej osoby, wybitnej bielszczanki - Marii Koterbskiej. [...] W imieniu wszystkich bielszczan rodzinie Pani Marii i jej najbliższym składam wyrazy współczucia. Świat dziś wiele stracił… Dziękujemy za wszystko Pani Mario. Móc Panią znać, to był prawdziwy zaszczyt" - napisał na Facebooku prezydent Bielsko-Białej.


Przeboje Marii Koterbskiej
koterbska 663 PAP.jpg
W Studiu Piosenki Teatru Polskiego Radia

Maria Koterbska to piosenkarka, której przeboje "Brzydula i rudzielec", "Augustowskie noce", "Karuzela", "Parasolki" czy "Serduszko puka w rytmie cha-cha" śpiewała w latach 50. i 60. ubiegłego wieku cała Polska. 


Cha-cha w PRL
forum maria koterbska 1200.jpg
Cha-cha w PRL

facebook.com/bielsko.info


Maria Koterbska-Frankl urodziła się 13 lipca 1924 roku w Bielsku. Piosenkarka była szczególnie popularna w latach 50. i 60. XX w.; jej największe przeboje to m.in. "Augustowskie noce", "Brzydula i rudzielec", "Parasolki", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Wrocławska piosenka" oraz "Do grającej szafy grosik wrzuć".

Debiutowała w sylwestrowy wieczór 1949 roku. W latach 50. stała się stałą bywalczynią niedzielnych audycji Radia Katowice "Melodie świata". Kilka lat później, przez dwa sezony występowała też w Teatrze Satyryków w Krakowie; z tego okresu popularna stała się piosenka "Wio koniku". Twórcą jej sukcesu był Jerzy Harald, kompozytor, aranżer, który skomponował m.in. piosenkę "Brzydula i rudzielec".

W 1956 roku zaczęła współpracę z kabaretem literatów Wagabunda, którego była również współinicjatorką. Z kabaretem koncertowała w Europie, a także w USA dla Polonii. Razem z nią na deskach kabaretu występowali Lidia Wysocka, Jacek Fedorowicz, Mieczysław Wojnicki, Bogumił Kobiela czy Mieczysław Czechowicz. Koterbska śpiewała również w programach "Zgaduj zgadula", "Podwieczorek przy mikrofonie" i wielu innych audycjach cyklicznych.

W latach 70. XX wieku nagrała dwie płyty, wystąpiła na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz uczestniczyła w programach rozrywkowych. W latach 80. wielokrotnie zasiadała w jury KFPP w Opolu. W 1987 roku otrzymała Honorowe Grand Prix na tym festiwalu. Pod koniec lat 70. występowała wspólnie ze swoim synem, aktorem Romanem Franklem, który był nie tylko wykonawcą, ale także kompozytorem ich piosenek. W lutym 2013 roku w Bielsku-Białej powstała Bielska Piwnica Artystyczna pod patronatem Marii Koterbskiej.

Źródło YT: "Odejdź smutku" / Agencja Muzyczna Polskiego Radia 

pb/rk 

Zobacz więcej na temat: Maria Koterbska odeszli 2021

Czytaj także

Mówili na nią brzydula i rudzielec

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 06:57
13 lipca Maria Koterbska skończyła 87 lat. Przypominamy anegdoty z życia wybitnej piosenkarki przywołane w jedynkowej audycji Dariusza Michalskiego "Tak to było".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn o Marii Koterbskiej: dzięki mamie jestem dłużej w kabarecie niż na świecie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 14:54
Roman Frankl towarzyszył mamie na scenie, zanim jeszcze pojawił się na świecie, bo będąca w ciąży Maria Koterbska występowała na deskach krakowskiego Teatru Satyryków. - Już wtedy te wszystkie świetne puenty do mnie docierały, byłem prześladowany dowcipem - mówił w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Koterbska

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 08:00
W najbliższą sobotę, 22 lutego o godzinie 21:05 zapraszamy do radiowej Jedynki na koncert piosenek Marii Koterbskiej pt. "Do grającej szafy grosik wrzuć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Winkler: "Tych lat nie odda nikt"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 05:40
Dokładnie 102 lata temu, 23 listopada 1918 roku, urodził się w Radomiu Kazimierz Winkler. Jego nazwisko nie jest aż tak znane jak jego piosenki. Był czas, że kilkanaście z nich śpiewała cała Polska przez wiele lat... były i takie, które uznawano za największe przeboje powojennej Polski.
rozwiń zwiń