PIT 2020. Rozlicz się z fiskusem przez internet

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:00
Od trzech lat podatnicy mogą się rozliczać za pomocą usługi Twój e-PIT. W ubiegłym roku blisko połowa z 18,3 milionów elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie za jej pośrednictwem.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock,

czytaj więcej
Zakupy sklep market 1200.jpg
Kod 590, aplikacja Pola. Jak świadomie kupować polskie produkty?

- Zachęcamy wszystkich, aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić wszystkie swoje dane - mówi w "Czterech porach roku" w radiowej Jedynce rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. - Jeżeli jest wszystko "ok" - akceptujemy, wysyłamy i gotowe. W ciągu 45 dni, jeżeli mamy nadpłatę podatku, otrzymamy zwrot na swoje konto podatkowe - dodaje. 


Posłuchaj
07:24 _PR1_AAC 2021_03_02-11-18-45.mp3 PIT 2020. Czas się rozliczyć (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Jeśli nie zrobimy nic do 30 kwietnia, to system automatycznie zaakceptuje nasze zeznanie podatkowe - wyjaśnia rozmówczyni Romana Czejarka. - Jeżeli będzie kwota do zapłaty, to do końca maja urząd skarbowy poinformuje listownie podatnika, że jest taka potrzeba - dodaje. 

Rozlicz PIT bez wychodzenia z domu

W usłudze Twój e-PIT najczęściej wypełniane są zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba będzie jednak samemu uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

W tym roku Twój e-PIT jest częścią e-Urzędu Skarbowego. Adres tego urzędu jest dla całej Polski taki sam – www.podatki.gov.pl. Dzięki temu mamy możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP. W tym roku dodatkową zmianą jest możliwość odliczenia darowizn przekazanych szpitalom i innym placówkom walczącym z COVID-19.

MinisterstwoFinansow/e-pit

czytaj więcej
shutterstock PhotoStockPhoto biuro komputer praca kobieta 1200.jpg
Jak stworzyć idealne hasło do konta?

Jak się zalogować? 

A jak sprawdzić swoje, przygotowane przez urząd skarbowy, zeznanie? Będąc na stronie podatki.gov.pl, wybierz podatek PIT, a później Twój e-PIT, a następnie zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego. Jak? Są trzy możliwości: przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (czyli login.gov.pl), danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów) lub Aplikacją mObywatel.

Czas na złożenie zeznania i rozliczenie się z fiskusem mamy do 30 kwietnia.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Anita Wielanek (rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej)

Data emisji: 02.03.2021

Godzina emisji: 11.18

Jedynka/IAR/PAP/kh

Zobacz więcej na temat: pit podatki

Czytaj także

Nowa ulga dla firm w zeznaniach podatkowych. Sprawdź, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 09:16
W tym roku po raz pierwszy w zeznaniach podatkowych będzie można skorzystać z "ulgi za złe długi". Przysługuje ona przedsiębiorcom, którym nie płacą kontrahenci - wyjaśnia Iwona Prószyńska z Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twój e-PIT. Od dziś w systemie dostępne są zeznania podatkowe za zeszły rok

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 08:24
Od dziś w e-Urzędzie Skarbowym można sprawdzić przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie podatkowe za 2020 r. Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.
rozwiń zwiń