Mariusz Szczygieł pisze reportaże jak Jacek Cygan piosenki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 21:58
Znany dziennikarz przyznaje w Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki, że zaczął pisać po wpływem polskiej wersji piosenki, śpiewanej w oryginale przez zespół Earth, Wind and Fire, z polskim tytułem "Autostradą do nieba". Tekst stworzył Jacek Cygan.
Audio
  • Mariusz Szczygieł przyznaje, że zaczął pisać reportaże pod wpływem muzyki (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełFoto: Andrzej Gralewski/PR

Utwór śpiewali Grażyna Łobaszewska i Piotr Schulz. - Ja zacząłem tego słuchać i zrozumiałem, że tak czasami jest w życiu, że się na coś oczekuje wielkiego, a potem to nie jest takie wielkie - wspomina gość radiowej Jedynki. Mariusz Szczygieł podkreśla, że Jacek Cygan w tekście zastosował metodę zaskoczenia, którą  on obecnie powiela. - Ja teraz każdy swój tekst, czy to jest o Czechach, czy o Polakach, (...) jakikolwiek swój reportaż, piszę w taki sposób, że staram się tak dozować ten materiał, żeby każdy tekst czytało się jak kryminał - mówi. - Staram się tak dozować, jak striptizerka dozuje swoje wdzięki. Najpierw jest jedna rękawiczka, potem druga, potem bluzeczka, aż w końcu dochodzimy do sedna - precyzuje. Zwraca uwagę, że właśnie ta piosenka jest przez Jacka Cygana napisana taką metodą.
Mariusz Szczygieł, jako chłopiec mieszkał w Złotoryi i podkochiwał się w piosenkarce Lidii Stanisławskiej. Zachwycał się również Maanamem. Nawet oszukał kolegów w liceum, że osobiście poznał Korę Jackowską. - Moją wyobraźnię kształtowała Kora Jackowska - przyznaje. Owszem, poznał piosenkarkę, ale jak miał 22 lata i był już dziennikarzem.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>
A dla kogo Mariusz Szczygieł napisał tekst piosenki i czy utwór został nagrany?

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Zbigniew Krajewski.
(ag/pp)

Na listę głosujemy na stronie www.ppr1. polskieradio .pl . Propozycje do listy można zgłaszać też sms-owo pod numer 71151 , poprzedzając swój typ skrótem PPR1.

Czytaj także

Leszek Cichoński: usłyszałem głos

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 16:38
- Byłem tak wychowany, że muzyki nie traktowałem poważnie, była raczej hobby, niż zawodem. Ale stało się tak, że moja żona wyszła za inżyniera ochrony środowiska, a po dwóch tygodniach była już żoną muzyka - wspomina jeden z najlepszych w Polsce gitarzystów rockowo-bluesowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: zamiast "Dumki na dwa serca" mogła być katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 17:14
- Nagrywaliśmy tę piosenkę pod ogromną presją. Film "Ogniem i mieczem" był już gotowy, ale nie było do końca pewne czy reżyser Jerzy Hoffman zaakceptuje nasz utwór - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan jest jak pióro trochę wieczne

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 14:58
Autor tekstów piosenek Jacek Cygan otrzymał SuperWiktora za całokształt działalności podczas gali rozstrzygnięcia 29. edycji plebiscytu Wiktory na Zamku Królewskim w Warszawie. W niedzielę był gościem radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń