X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mariusz Szczygieł pisze reportaże jak Jacek Cygan piosenki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 21:58
Znany dziennikarz przyznaje w Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki, że zaczął pisać po wpływem polskiej wersji piosenki, śpiewanej w oryginale przez zespół Earth, Wind and Fire, z polskim tytułem "Autostradą do nieba". Tekst stworzył Jacek Cygan.
Audio
  • Mariusz Szczygieł przyznaje, że zaczął pisać reportaże pod wpływem muzyki (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełFoto: Andrzej Gralewski/PR

Utwór śpiewali Grażyna Łobaszewska i Piotr Schulz. - Ja zacząłem tego słuchać i zrozumiałem, że tak czasami jest w życiu, że się na coś oczekuje wielkiego, a potem to nie jest takie wielkie - wspomina gość radiowej Jedynki. Mariusz Szczygieł podkreśla, że Jacek Cygan w tekście zastosował metodę zaskoczenia, którą  on obecnie powiela. - Ja teraz każdy swój tekst, czy to jest o Czechach, czy o Polakach, (...) jakikolwiek swój reportaż, piszę w taki sposób, że staram się tak dozować ten materiał, żeby każdy tekst czytało się jak kryminał - mówi. - Staram się tak dozować, jak striptizerka dozuje swoje wdzięki. Najpierw jest jedna rękawiczka, potem druga, potem bluzeczka, aż w końcu dochodzimy do sedna - precyzuje. Zwraca uwagę, że właśnie ta piosenka jest przez Jacka Cygana napisana taką metodą.
Mariusz Szczygieł, jako chłopiec mieszkał w Złotoryi i podkochiwał się w piosenkarce Lidii Stanisławskiej. Zachwycał się również Maanamem. Nawet oszukał kolegów w liceum, że osobiście poznał Korę Jackowską. - Moją wyobraźnię kształtowała Kora Jackowska - przyznaje. Owszem, poznał piosenkarkę, ale jak miał 22 lata i był już dziennikarzem.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>
A dla kogo Mariusz Szczygieł napisał tekst piosenki i czy utwór został nagrany?

Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadził Zbigniew Krajewski.
(ag/pp)

Na listę głosujemy na stronie www.ppr1. polskieradio .pl . Propozycje do listy można zgłaszać też sms-owo pod numer 71151 , poprzedzając swój typ skrótem PPR1.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Cichoński: usłyszałem głos

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 16:38
- Byłem tak wychowany, że muzyki nie traktowałem poważnie, była raczej hobby, niż zawodem. Ale stało się tak, że moja żona wyszła za inżyniera ochrony środowiska, a po dwóch tygodniach była już żoną muzyka - wspomina jeden z najlepszych w Polsce gitarzystów rockowo-bluesowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: zamiast "Dumki na dwa serca" mogła być katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 17:14
- Nagrywaliśmy tę piosenkę pod ogromną presją. Film "Ogniem i mieczem" był już gotowy, ale nie było do końca pewne czy reżyser Jerzy Hoffman zaakceptuje nasz utwór - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan jest jak pióro trochę wieczne

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 14:58
Autor tekstów piosenek Jacek Cygan otrzymał SuperWiktora za całokształt działalności podczas gali rozstrzygnięcia 29. edycji plebiscytu Wiktory na Zamku Królewskim w Warszawie. W niedzielę był gościem radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń