Wojciech Trzciński. Między popem a Demarczyk

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 12:55
Jego kompozycje zna cała Polska, interpretują je polscy i zagraniczni artyści. A czego słucha sam autor "Małych tęsknot" i "Psalmu stojących w kolejce"?
Audio
  • Wojciech Trzciński o swoich muzycznych odkryciach, inspiracjach i współpracy z artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Portugalskie listy przebojów przegląda Adriana Bąkowska (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Robert Sankowski wraca do dziennikarskich początków i prezentuje numer "Twisterella" zespołu Ride (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Kompozycje Wojciecha Trzcińskiego mają w swoim repertuarze m.in.: Krzysztof Krawczyk, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka czy zespół Wanda i Banda.
Kompozycje Wojciecha Trzcińskiego mają w swoim repertuarze m.in.: Krzysztof Krawczyk, Halina Frąckowiak, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka czy zespół Wanda i Banda. Foto: PAP/WPROST/Marcin Kaliński

- We wczesnej młodości słuchałem szerokiego wachlarza gatunków muzycznych, w ósmej klasie film "A Hard Day's Night" wciągnął mnie w muzykę pop i gitarową, natomiast w 1967 roku ukazała się kultowa, wybitna, jedyna w swoim rodzaju płyta "Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego" - o pierwszych inspiracjach opowiada Wojciech Trzciński. Ten krążek młody muzyk zgrał do cna i dzięki niemu zaczął marzyć o wejściu w świat piosenki artystycznej. W Jedynce zaprezentował pochodzący z niego "Grande Valse Brillante".

Słuchaczom listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" autor muzyki do "Kolędy Nocki" w całości zaprezentował dwie własne kompozycje w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach i opowiedział związane z nimi historie. Zdradził także, jak w czasie wakacji w Langwedocji wyśledził piosenkę "Belle", zanim jeszcze Polska usłyszała o Garou.

***

Tytuł audycji: Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Gość: Wojciech Trzciński (kompozytor, aranżer, producent, muzyk, radiowiec, szef opolskich i sopockich festiwali)
Data emisji: 14.03.2015
Godzina emisji: 20.15

asz/mg

Czytaj także

Prońko: nie sądziliśmy, że "Kolęda Nocka" to będzie spektakl przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 10:50
- To było mocne przedstawienie. Zdawaliśmy sobie sprawę z treści i pewnie każdy miał obawy, ale głośno ich nikt nie artykułował. Ja miałam świadomość, że to może być koniec mojej pracy - opowiada Krystyna Prońko w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Trzciński: ta piosenka kojarzy mi się z rozbitym BMW Krzysia Krawczyka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 12:00
- Po dwóch tygodniach obecności na antenie piosenki "Jak minął dzień" pojechaliśmy z Krzysztofem Krawczykiem i naszymi rodzinami do Zakopanego - zaczyna swą opowieść Wojciech Trzciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarocka i Trzciński, czyli polskie kawiarenki podbijają Japonię

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 20:01
- Odniosłem bardzo ważny sukces kompozytorski, w tamtych czasach bardzo istotny - mówił w radiowej Jedynce kompozytor Wojciech Trzciński o swoim wielkim przeboju, który napisał dla Ireny Jarockiej.
rozwiń zwiń