X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Halina Poświatowska nie chciała być poetką

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 23:00
Autorka wielu cenionych wierszy marzyła, żeby być aktorką. Ale nie pozwolił jej na to stan zdrowia. Gdyby nie była chora, to być może nie powstałaby jej poezja.
Audio
  • Mariola Pryzwan opowiada o Halinie Poświatowskiej, której biografia niedawno ukazała się na rynku (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. Hymn bałwochwalczy, Dzień dzisiejszy, Oda do rąk i wydany pośmiertnie tom Jeszcze jedno wspomnienie zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników (na zdjęciu fragment okładki książki)
Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk" i wydany pośmiertnie tom "Jeszcze jedno wspomnienie" zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników (na zdjęciu fragment okładki książki)Foto: materiały prasowe

Halina Poświatowska miała chore serce, a w związku z tym kłopoty z oddychaniem. Dlatego wyperswadowano jej marzenie o karierze scenicznej. Dla aktorki bowiem umiejętność właściwego oddechu to podstawa warsztatu.
Mariola Pryzwan, autorka dopiero co wydanej książki "Haśka" o Halinie Poświatowskiej, podkreśla, że choroba zaważyła na całym jej życiu. Bo pisała głównie wtedy, kiedy była chora i leżała w łóżku. Biografka zwraca uwagę, że Halina była różna - delikatna, ulotna, wrażliwa, nazywano ją nawet "ważką", ale była również egocentryczna, złośliwa, ironiczna, uszczypliwa. Tę zmienność kładziono również na karb choroby.

Mariola Pryzwan, autorka biografii m.in. Haliny Poświatowskiej (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki) Mariola Pryzwan, autorka biografii Haliny Poświatowskiej fot. Andrzej Gralewski/PR
 

Mariola Pryzwan mówi również, co zaskoczyło ją wśród pamiątek o Halinie Poświatowskiej, jak zbierała materiały do książki, a także o kim zamierza wkrótce napisać.
W audycji zaprezentowano dwa wiersze, które Halina Poświatowska osobiście recytowała w 1959 roku w USA po udanej operacji serca, oraz piosenki do wierszy poetki.

***

Tytuł audycji: Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki
Prowadzenie: Iza Żukowska
Gość: Mariola Pryzwan (autorka biograficznych książek m.in. o Annie Jantar, Annie German, Marii Pawlilkowskiej-Jasnorzewskiej czy Zbigniewie Cybulskim)
Data emisji: 16.05.2015
Godzina emisji: 20.20

ag/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Halina Poświatowska - uparta w walce ze śmiercią i o miłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:16
Piękna i zjawiskowa potrafiła być też bardzo oschła i złośliwa. Ze względu na chorobę nie uczestniczyła w pełni w życiu literackim Polski, ale mimo to skupiała wokół siebie postaci ważne dla polskiej literatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poświatowska w rytmie miłości i śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 04:30
Poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek (…). Autorka książki odsłania jej nieznaną twarz, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona
rozwiń zwiń