Skiba gra z płyt, które pachniały najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 17:00
Przełom lat 70. i 80. to dla młodego Krzysztofa Skiby wyczekiwanie na powracającego z rejsu tatę, który przywoził nieosiągalne w Polsce krążki. Ale i w kraju znalazł artystów, których ceni do dziś.
Audio
  • Krzysztof Skiba prezentuje utwory z dorobku artystów dla niego znaczących (PPR1)
  • Ewa Wysocka o hiszpańskim sukcesie Raphaela (PPR1)
  • Marek Gaszyński sięga po twórczość Michaiła Szufutinskiego (PPR1)
Andy Summers, Sting i Stewart Copeland, czyli The Police
Andy Summers, Sting i Stewart Copeland, czyli The PoliceFoto: mat. prasowe/fragm. okładki płyty

- Płyty docierały do mnie dzięki temu, że ojciec bywał w Londynie, Nowym Jorku. Przywoził klasykę rocka: Deep Purple, Led Zeppelin, Beatlesów - wspomina członek Big Cyc. Pewnego razu dotarła do niego "Reggatta de Blanc" The Police. - Ta płyta pachniała lepszym światem, tajemnicą. Byłem oczywiście zachwycony dźwiękami, ale to zapach był zniewalający - wspomina.

Polskim objawieniem w tym czasie był dla Skiby zespół Breakout. - Sprzęt, na jakim grali, ich wygląd - to nie było wtedy oczywiste. Mało kto miał dobry mikrofon. Do tego teksty, które są aktualne do dziś. Tadeusz Nalepa potrafił w piosence przemycić wartościowe przesłanie - opowiada prezentując kolejny utwór.

Dlaczego ważny jest dla niego Marek Grechuta - "postać zjawiskowa, człowiek z innej planety"? Posłuchaj rozmowy i proponowanych przez muzyka Big Cyc utworów, wśród których jest też piosenka Czesława Niemena.

Polecamy również muzyczne propozycje Marka Gaszyńskiego i Ewy Wysockiej, a nowości zgłoszone do zestawienia przez słuchaczy znajdziecie na stronie ppr1.polskieradio.pl. Zapraszamy do głosowania!

***

Tytuł audycji: Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Krzysztof Skiba (wokalista, autor tekstów, satyryk, konferansjer)

Data emisji: 19.09.2015

Godzina emisji: 20.17   

asz/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skiba: Big Cyc był muzyczną frakcją Pomarańczowej Alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 08:11
- Pierwszy koncert zespołu zbiegł się w czasie z organizowanymi przez na happeningami Pomarańczowej Alternatywy - mówił w Jedynce Krzysztof Skiba, autor dokumentalnej książki "Komisariat naszym domem - Pomarańczowa Historia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Skiba: cenzorzy nie byli głupimi ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 18:29
- Najprawdopodobniej nie posiadali moralności. Można ich też nazwać konformistami - mówił w Jedynce muzyk w związku z 25. rocznicą zniesienia w Polsce cenzury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczno-sportowa premiera Big Cyc w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2015 15:50
- Tytuł "Jesteśmy najlepsi" ma głębszy sens. Nie bez powodu w naszym teledysku pojawią się Otylia Jędrzejczak, Darek Michalczewski i inni mistrzowie - tłumaczy Krzysztof Skiba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Cyc na płycie "Jesteśmy najlepsi" walczy z polskim dołem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 17:47
Krzysztof Skiba i Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak opowiadali w "Muzycznej Jedynce" o swojej optymistycznej płycie "Jesteśmy najlepsi".
rozwiń zwiń