Takiej płyty do tej pory nie było. "Polonaise - 300 lat Poloneza w Kulturze Europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 18:36
- Polonez jest obecny w kulturze europejskiej od 300 lat i był tańcem traktowanym absolutnie na równi z innymi tańcami zachodnioeuropejskimi - mówi w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej.
Audio
  • Takiej płyty do tej pory nie było. "Polonaise - 300 lat Poloneza w Kulturze Europejskiej" (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Obraz Kornela Szlegela Polonez pod gołym niebem
Obraz Kornela Szlegela "Polonez pod gołym niebem"Foto: domena publiczna (wikimedia)

"Polonaise - 300 lat Poloneza w Kulturze Europejskiej", to wyjątkowe wydawnictwo - po raz pierwszy w historii fonografii zebrano najpiękniejsze polonezy napisane na orkiestrę od czasów baroku po wiek XX. Wydawcą płyty jest Polskie Radio. Nagranie oraz wydanie płyty zrealizowano w koprodukcji Narodowego Centrum Kultury i Filharmonii Kaliskiej.

- Tego rodzaju płyta wydała nam się ciekawym pomysłem, bo nie było do tej pory płyty, która zbierałaby - od czasów baroku po współczesność - najciekawsze Polonezy napisane lub zaaranżowane na orkiestrę - mówi Adam Klocek. - Na płycie mamy przekrój kilkunastu Polonezów i niektóre sa naprawdę ciekawe, bo poza sztandarowymi polskimi Polonezami napisanymi na orkiestrę z udziałem solistów, są też takie rodzynki, jak na przykład Polonez na wejście gości do Białego Domu napisany przez kompozytora amerykańskiego z przełomu XIX i XX wieku Johna Philipa Sousa - mówi gość Jedynki.

W audycji także najnowsze 267. notowanie jedynkowej listy przebojów. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania

***

Tytuł audycji: Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Adam Klocek (dyrektor Filharmonii Kaliskiej)

Data emisji: 11.11.2017

Godzina emisji: 17.07

kh


Czytaj także

Paweł Rosak: chodzę po różnych terenach muzycznych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 16:20
- Dobierając muzyków do zespołu kierowałem się tym, żeby każdy wniósł coś świeżego. Nie da się 1:1 przełożyć języka studia na język grania na żywo - powiedział w radiowej Jedynce muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kaczmarek: jestem piosenkopisarzem

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 17:00
- Udaje mi się popełniać czasami teksty, czasami muzykę - wyjaśnia muzyk. Deklaruje, że po sukcesach zaczyna swoją karierę od nowa.
rozwiń zwiń