Wojciech Trzciński: piosenki pozostają z nami na długo, jeśli poza melodią mają także dobry tekst

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 14:08
Wojciech Trzciński to kompozytor, który większość wiedzy i umiejętności posiadł na własną rękę. Mija 50 lat jego twórczości muzycznej i z tej okazji dowiedzieliśmy się dlaczego na studiach kupował tomiki poezji zamiast atlasów, z jakimi śpiewakami współpracował i dlaczego twierdzi, że zawsze można nauczyć się czegoś nowego. 
Audio
  • Wojciech Trzciński opowiada o swoich doświadczeniach muzycznych (Przeboje przyjaciół radiowej Jedynki)
Wojciech Trzciński
Wojciech TrzcińskiFoto: Polskie Radio

Na pytanie jakim człowiekiem był komponując muzykę w latach 70. opowiada, że był studentem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Geografii. Pewnego dnia zakupił tomik poezji Andrzeja Trzebińskiego "Aby podnieść różę," a gdy wrócił do domu miał już w głowie plan poetycki, który później zaniósł do programu "Telewizyjny Ekran Młodych". Jego gościem był słynny wówczas aktor Andrzej Nardelli. Wojciech Trzciński mówi, że jest wychowankiem kompozytora Zygmunta Koniecznego. - To on nauczył nas, kompozytorów, wszystkiego i pozwolił uwierzyć, że poezja i muzyka mogą wspólnie tworzyć coś niezwykłego - mówi. 

Studiował grę na gitarze, a siebie samego nazywa "domorosłym kompozytorem". Bazując na podręczniku amerykańskiego kompozytora Henriego Manciniego nauczył się samodzielnie pisać orkiestrę. Zapytany w szkole średniej o to, czemu chodzi do szkoły, skoro wszystko już potrafi odpowiedział: "zawsze jest coś, czego mogę się jeszcze nauczyć". 

W audycji piosenki, które skomponował Wojciech Trzciński, m.in dla takich artystów jak Krystyna Prońko.

Dlaczego współpracował z Krzysztofem Krawczykiem i Zbigniewem Wodeckim? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Utwór, do którego muzykę skomponował Wojciech Trzciński:

***

Tytuł audycji: "Przeboje przyjaciół radiowej Jedynki"

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Wojciech Trzciński (kompozytor, gitarzysta)

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 16.12

K.A/kh

Czytaj także

"Ameryka.pl", czyli polski "american dream"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 13:26
- Od pierwszego wyjazdu do Ameryki, a było ich wiele, spotykałam Polaków. Każdy z nich opowiadał mi swoją historię i mnie się Polonia amerykańska zaczęła jawić jako egzotyczna wyspa, która jest połączeniem Ameryki i Polski - mówi w audycji "Czas pogody" Dorota Malesa, autorka książki "Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka była Irena Jarocka?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 13:06
- 7 lat minęło od śmierci Ireny Jarockiej. Czas mija nieubłaganie a wiele osób nadal myśli, że ona żyje. Jej mąż co roku dostaje przynajmniej kilka a nawet kilkanaście propozycji, by Irena Jarocka wystąpiła z koncertami - mówi w "Czasie pogody" Mariola Pryzwan, autorka książek o artystce "Wymyśliłam cię. Irena Jarocka we wspomnieniach" oraz "Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artystyczne pół wieku Sławomira Łosowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 10:35
Sławomir Łosowski wspomina, że kiedy w 1969 roku powstał zespół Kombi, to na początku nie mieli własnych kompozycji i grali utwory wykonawców ery Woodstock, czyli Hendricksa czy Cream, sięgali też do Animalsów i Procol Harum. Przyznaje, że ta muzyka do dziś cieszy słuchaczy i to również tych młodych.
rozwiń zwiń