Włochy zwyciężają Anglię w karnych. Italia mistrzem Europy [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 23:55
Włochy po emocjonującym konkursie rzutów karnych pokonały Anglię w finale Mistrzostw Europy. Początkowo bliżej zwycięstwa byli jednak Wyspiarze, którzy objęli prowadzenie na początku meczu po golu Luke'a Shawa, natomiast Włosi wyrównali na 1:1 w 67. minucie po trafieniu Leonardo Bonucciego. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia i dopiero w rzutach karnych Italia - dzięki fantastycznej dyspozycji Gianluigiego Donnarummy - zwyciężyła 3:2. Spotkanie transmitował Program 1 Polskiego Radia.
Włochy po emocjonującym finale z Anglią, sięgnęły po mistrzostwo Europy
Włochy po emocjonującym finale z Anglią, sięgnęły po mistrzostwo EuropyFoto: PAP/EPA/Facundo Arrizabalaga / POOL

Euro 2020: Włochy - Anglia. Italia wygrywa po rzutach karnych

59:49 Mecz Anglia - Włochy. Pierwsza połowa - 11.07.2021 Anglia - Włochy. Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu (Jedynka)

53:59 Mecz Anglia Włochy. Druga połowa - 11.07.2021 Anglia - Włochy. Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu (Jedynka)

40:00 Mecz Anglia - Włochy. Dogrywa - 11.07.2021 Anglia - Włochy. Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują dogrywkę meczu (Jedynka)

12:07 Mecz Anglia - Włochy. Rzuty karne - 11.07.2021 Anglia - Włochy. Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują konkurs rzutów karnych (Jedynka)

Tegoroczne Mistrzostwa Europy były nietypowe pod wieloma względami. Z powodu pandemii kibice czekali aż rok na rozgrywki i tak w 2021 roku odbywało się Euro 2020. Po raz pierwszy w historii organizowało je aż jedenaście państw: Szkocja, Anglia, Holandia, Dania, Rosja, Niemcy, Węgry, Hiszpania, Włochy, Rumunia oraz Azerbejdżan. Zaskoczeniem były również wyniki niektórych meczów, ponieważ 1/8 finału nie przeszli Portugalczycy, zwycięzcy Euro 2016 oraz Francuzi, którzy wygrali Mistrzostwa Świata w 2018 roku. W ćwierćfinale natomiast odpadli Belgowie, mocni pretendenci do tegorocznego tytułu mistrzów Europy.

Anglia - Włochy. Starcie dwóch świetnych trenerów

Roberto Mancini rozpoczął współpracę z reprezentacją Włoch w 2018 roku, po tym jak po raz pierwszy od 60 lat Włochy nie zdołały awansować na Mistrzostwa Świata. Wówczas w barażu lepsza okazała się Szwecja. Obecny selekcjoner jeszcze przed rozpoczęciem Euro wierzył w awans do półfinału mistrzostw, podkreślając duży nakład pracy swojej drużyny. Tymczasem Włochy pokonały w rzutach karnych Hiszpanię 4-2 i zostały finalistą piłkarskich Mistrzostw Europy. W decydującym meczu turnieju miał zatem zagrać po raz czwarty, mając szansę na odniesienie drugiego triumfu.

Anglicy po wyjściu z grupy D z pierwszego miejsca już w 1/8 finału trafili na Niemców. Obie drużyny łączy wyjątkowa historia. W 1996 roku, dokładnie 25 lat temu zespoły grały przeciwko sobie na Mistrzostwach Europy. Wówczas po remisie 1:1 doszło do serii "jedenastek". Sześciu pierwszych wykonawców z obu stron nie pomyliło się. W siódmej serii do karnego podszedł obecny trener Anglików - Gareth Southgate, którego strzał został obroniony. Po latach Southgate miał okazję wyrównać porachunki. Doprowadzając drużynę aż do finału stał się synonimem zwycięstwa, a nie jak poprzednio - porażki.

Włosi nowymi mistrzami Europy

Finałowe starcie dostarczyło ogromnych emocji i trzeba przyznać, że spotkali się dwaj godni siebie rywale. Po pierwszej połowie bliżej zwycięstwa byli Anglicy, którzy prowadzili 1:0, stworzyli więcej sytuacji, a na prowadzenie wyszli już w 2. minucie meczu po golu Luke'a Shawa, który pięknie wykorzystał podanie Kierana Trippiera.

Włosi byli wyraźnie oszołomieni takim początkiem meczu, długo szukali swojego rytmu, mieli ogromne problemy w rozegraniu i kreowaniu sytuacji. Obudzili się dopiero w końcówce pierwszej odsłony spotkania. W drugiej Anglicy nie wytrzymali tempa, dali zepchnąć się do defensywy, wyglądali na bardziej zmęczonych. Włosi walczyli zażarcie o to, by wyrównać i ostatecznie dopięli swego po golu Bonucciego w 67. minucie. Jedni i drudzy próbowali jeszcze rozstrzygnąć ten mecz na swoją korzyść, ale brakowało dobrych okazji i otwartej gry. 90 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia, nie zrobiła też tego dogrywka.

W rzutach karnych mieliśmy prawdziwy rollercoaster, w którym lepiej spisali się Włosi, mający więcej pewności siebie. Mistrzem Europy zostali Włosi, i wydaje się, że stało się to zasłużenie - piłkarze Roberto Manciniego w przekroju całego turnieju byli zespołem po prostu najlepszym.

Włochy sięgnęły po mistrzostwo Europy po raz drugi w historii. Wcześniej triumfowały w czempionacie Starego Kontynentu w 1968 roku.

Serwis specjalny Polskie Radia

Bieżące informacje o Euro 2020, oceny ekspertów i wypowiedzi komentatorów już teraz w serwisie specjalnym Polskiego Radia http://euro2020.polskieradio24.pl/.

Wielki finał Euro 2020 w niedzielę (11.07) od godz. 20.50 na antenie Programu 1 Polskiego Radia komentowali Filip Jastrzębski i Andrzej Janisz.

DS/mat. prasowy/PR24

Zobacz więcej na temat: Andrzej Janisz

W niedzielę na londyńskim Wembley zostanie rozegrany finał piłkarskich mistrzostw Europy między Włochami a Anglią. Brytyjskie media alarmują o niebotycznych cenach biletów na czarnym rynku. Wejściówki mają kosztować nawet 50 tysięcy funtów.

Didier Deschamps będzie nadal pełnić funkcję selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Francji, mimo niepowodzenia w Euro 2020, z których "Trójkolorowi" odpadli w 1/8 finału. - Nie było dyskusji - poinformował prezes tamtejszej federacji Noel Le Graet.