Felicjan Andrzejczak "Nowa podróż"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2015 07:18
Piosenki można było posłuchać na antenie Jedynki w poniedziałek 22 czerwca w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.05, w "Lecie z Radiem" ok. godz. 11.10, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.10 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Felicjan Andrzejczak
Felicjan AndrzejczakFoto: PAP/Adam Warżawa

Nową piosenkę Felicjana Andrzejczaka pod tytułem „Nową podróż” skomponował Romuald Lipko, a słowa napisał Bogdan Olewicz. Jak powiedział nam wykonawca, obecnie znowu pracuje z Romualdem Lipko. Muzyk Budki Suflera zaproponował mu nagranie tego utworu. Felicjan Andrzejczak posłuchał muzyki, przeczytał tekst i piosenka spodobała mu się. Z przyjemnością wszedł do studia nagraniowego. Efekty pracy można usłyszeć w Piosence Dnia Jedynki.

Felicjan Andrzejczak był wokalistą Budki Suflera w latach 80. XX wieku. Wówczas wspólnie wykonał kilka piosenek: "Jolka, Jolka pamiętasz", "Noc komety" i "Czas ołowiu", które stały się przebojami. W latach 90. Felicjan Andrzejczak nagrał jeszcze z Budką Suflera piosenkę "5. bieg". Uczestniczył w wielu koncertach zespołu.

W 1984 roku zaczął karierę solową. Wydał kilka płyt, między innymi "Na prowincji", czy "Biegnę jak maratończyk". W 2014 roku ukazał się jego album „Czas przypływu”.

Ostatnio brał udział w projekcie "Albo inaczej", w którym znani wykonawcy, jak Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, czy Andrzej Dąbrowski śpiewają piosenki wywodzące się z hip hopu. Felicjana Andrzejczaka na płycie "Albo inaczej" można usłyszeć w utworze „Stres”.

Romuald Lipko, kompozytor piosenki, gra także na instrumentach klawiszowych, gitarach i aranżuje. W 1974 roku utworzył wraz z Krzysztofem Cugowskim Budkę Suflera. Jest twórcą większości repertuaru tej grupy. Jego muzykę słychać w filmach "Przepraszam, czy tu biją" i "Alabama". Komponował także piosenki dla innych wykonawców, jak Anna Jantar, Irena Jarocka, Zdzisława Sośnicka, Izabela Trojanowska, Maryla Rodowicz

Bogdan Olewicz, jest autorem tekstów piosenek i dziennikarzem muzycznym. Najbardziej znane jego piosenki to na przykład "Autobiografia", "Nie płacz Ewka", "Niepokonani", napisane dla zespołu Perfect. Pisał także dla Budki Suflera – "Ratujmy co się da", "To nie tak miało być", Urszuli – "Rysa na szkle", Lady Pank "Na co komu dziś", Krystyny Prońko – "Modlitwa o miłość prawdziwą", "Deszcz w Cisnej", ale także na przykład dla Zdzisławy Sośnickiej – "Żegnaj lato na rok", czy Andrzeja i Elizy – "Czas relaksu". Współpracował z Polskim Radiem, gdzie prowadził autorskie audycje.

mat.promocyjne

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: najwięksi radiowcy zaczynali w Rozgłośni Harcerskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 08:44
- Byli wśród nich m.in. Wojciech Mann, Marek Wiernik i Piotr Kaczkowski - wspominał w Jedynce dziennikarz muzyczny i autor tekstów piosenek Marek Dutkiewicz.
rozwiń zwiń