"Moniuszko"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:45
Światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki i zaaranżował je w jazzowej estetyce. Efekt – jak zwykle w przypadku tego wybitnego artysty – jest fantastyczny. W odróżnieniu od bardzo licznych płyt jazzowych z opracowaniami muzyki Chopina, nowa płyta trio Włodka Pawlika jest pierwszą na polskim, a jednocześnie światowym rynku fonograficznym, na którą trafiły utwory Moniuszki w jazzowej interpretacji.

Na albumie znalazły się prawdziwe perły twórczości Stanisława Moniuszki, w tym m.in. pieśni: "Prząśniczka", "Znasz-li ten kraj", "Matko już Cię nie ma" oraz aria Jontka "Szumią jodły na gór szczycie" z opery "Halka" czy motyw z kurantem z opery "Straszny dwór".

Do nagrania płyty "Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz" pianista zaprosił muzyków tworzących na co dzień najsłynniejszy polski zespół jazzowy Włodek Pawlik Trio – Pawła Pańtę (kontrabas) i Adama Zagórskiego (perkusja). Materiał został nagrany na przełomie roku 2018 i 2019 w studiach Polskiego Radia i został opracowany przez najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku.

– Moniuszko to kompozytor o niesamowitej łatwości tworzenia wpadających w ucho melodii. Tak, jak jazzmani na całym świecie od lat przerabiają na język jazzowej improwizacji tematy ze starych musicali i filmów, tak ja przetworzyłem pieśni Moniuszki – mówił artysta kilka dni temu w radiowej Dwójce. Włodek Pawlik podkreślił też, że pieśniami Moniuszki zainspirowała go żona Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, która od lat wykonuje i nagrywa ten repertuar.

Uznawany za jednego z największych polskich jazzmanów, rozpoznawany na całym świecie, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu (za płytę "Night in Calisia") nie po raz pierwszy w swej twórczości mierzy się z muzyką klasyczną. Już na krażku "America" z 2015 roku, prezentowanym na ponad 200 koncertach na całym świecie, umieścił on niezwykłe jazzowe interpretacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. A na "Songs Without Words" z roku 2017 umieścił własną, jazzową impresję pieśni Chopina – "Wiosna" na fortepian solo.

Zobacz więcej na temat: Włodek Pawlik