Jeff Lynne "Mercy, Mercy"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 17:10
Piosenki będzie można posłuchać na antenie Jedynki w "Sygnałach dnia" ok. godz. 8.12 , w "Czterech porach roku" ok. godz. 11.20, w "Muzycznej Jedynce" ok. godz. 14.15 i w "Popołudniu z Jedynką" o 17.05.
Jeff Lynne Mercy, Mercy
Foto: materiały prasowe

Poniedziałkowa Piosenka dnia Jedynki "Mercy, Mercy" to pochodzący z 1964 roku bluesowy standard Dona Covaya wykonywany m.in. przez The Rolling Stones. Utwór ten promuje nową płytę Jeffa Lynne, zatytułowaną "Long Wave", która zawiera 11 standardów muzyki rozrywkowej z lat jego młodości. Te klasyczne numery zostały zinterpretowane niezwykle autorsko. Zagrał on tu bowiem na wszystkich instrumentach i oczywiście wyprodukował ten album.
Jeff Lynne, angielski gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent muzyczny. Związany był kolejno z zespołami: Idle Race, The Move, oraz założonym przez siebie Electric Light Orchestra, z którym w latach 1971-1986 odnosił ogromne sukcesy na całym świecie. Od 1986 po zakończeniu działalności z ELO został cenionym producentem m.in. utworów Dela Shannona, Toma Petty, Roya Orbisona, Joe Cockera i George'a Harrisona.
Z Pettym, Orbisonem, Harrisonem oraz Bobem Dylanem następnie współtworzył efemeryczną supergrupę Traveling Wilburys, z którą w latach 1988-1990 wydał dwie - cieszące się ogromną popularnością płyty. W 1990 wydał solowy album zatytułowany "Armchair Theatre", na którym - oprócz nagrań premierowych - znalazło się kilka przeróbek znanych standardów.
W uznaniu dla jego dokonań został wybrany producentem nagrań Paula McCartneya (płyta "Flaming Pie") oraz "nowych" nagrań zespołu The Beatles, bazujących na próbnym zapisie nagrań nieżyjącego Johna Lennona. W 2001 Jeff Lynne powrócił pod nazwą Electric Light Orchestra z płytą "Zoom", jednakże jest to właściwie jego solowy produkt. Jako goście specjalni wystąpili między innymi: Richard Tandy ze starego składu ELO oraz Ringo Starr.
W 2008 roku The Washington Times uznał Jeffa czwartym najważniejszym producentem muzycznym w historii. Przed nim znaleźli się tylko George Martin, Phil Spector i Quincy Jones.

Czytaj także

Płyta nagrywana w stodole

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 15:05
6 listopada ma się ukazać nowa płyta zespołu Hunter zatytułowana "Królestwo". W "Muzycznej Jedynce" poznajemy kulisy jej nagrywania, a były bardzo ciekawe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Australijski John Lennon zagrał w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 18:39
Nazywa się Jacob Butler, jest fanem Johna Lennona oraz Elvisa Costello i niedawno nagrał debiutancką płytę. W Jedynce wykonał na żywo dwie piosenki z tego albumu.
rozwiń zwiń