Marcin Koszałka: kino jest dla mnie terapią

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 21:35
- Czasami warto byłoby pójść do lekarza i pozbyć się niepokoju. Jednak z drugiej strony nakręca mnie on do tworzenia - mówił w Jedynce reżyser "Czerwonego pająka".
Audio
  • Marcin Koszałka o swoich filmach (Tramwaj zwany kulturą/Jedynka)
Za swój debiut fabularny pt. Czerwony pająk Marcin Koszałka otrzymał prestiżową nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arras
Za swój debiut fabularny pt. "Czerwony pająk" Marcin Koszałka otrzymał prestiżową nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arras Foto: PAP/Leszek Szymański

Marcin Koszałka tłumaczył, że dolega mu pewnego rodzaju nerwica. - Ale gdyby jej nie było, to pewnie nie byłoby dobrych pomysłów na filmy. Twórca zawsze musi cierpieć. Bez cierpienia psychicznego niczego w zasadzie nie można zrobić - powiedział reżyser. Przyznał, że w pewnym momencie przeszedł nawet psychoterapię, bo był już bardzo zmęczony stanem, w którym się znajdował. - Gdy zaczęło być już bardzo dobrze, wycofałem się. Stwierdziłem, że bez tego nie powstanie żaden film - podkreślił gość Jedynki. 

Zobacz także
czerwony pająk 1200 img_2863-fot-adam_golec.jpg
Marcin Koszałka o "Czerwonym pająku"

Thriller Koszałki "Czerwony pająk" z Adamem Woronowiczem, Filipem Pławiakiem, Julią Kijowską i Małgorzatą Foremniak wszedł na ekrany kin 27 listopada.

W nagraniu audycji reżyser mówił też m.in. dlaczego nie da się wytłumaczyć czym jest zło. Tłumaczył, co motywowało go do nakręcenia dokumentu "Takiego pięknego syna urodziłam", dlaczego fascynują go filmy Michaela Hanekego i Terrence'a Malicka oraz jak ważna jest dla niego rodzina.

***

Tytuł audycji: Tramwaj zwany kulturą

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Marcin Koszałka (reżyser)

Data emisji: 29.11.2015

Godzina emisji: 22.11

tj

Czytaj także

Zbigniew Libera: cywilizacja zniszczy resztki natury

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 18:58
- Jak będziemy dalej tak postępować, to wszystko zniszczymy, bo działamy z myślą "po nas choćby potop" mówił w Jedynce jeden z głównych reprezentantów sztuki krytycznej, twórca m.in. pracy "Lego. Obóz koncentracyjny".
rozwiń zwiń