Najważniejsza książka Europy w nowej wersji. Don Kichot bez Dulcynei!

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 16:15
W tym przekładzie nie ma już Rosynanta, a jest Chabetton, Sancho Pansa zamienia się w Sancho Brzuchacza, a Dulcynea jest Cudnią. Właśnie ukazała się cz. I "Don Kichota" w nowym tłumaczeniu Wojciecha Charchalisa.
Audio
Don Kichot na obrazie Honor Daumiera
Don Kichot na obrazie Honoré DaumieraFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Miguel Cervantes nie wiedział o tym, że jest wielkim pisarzem, a "Don Kichot" jest produktem różnych cudownych zbiegów okoliczności. Nie możemy zapominać, że Cervantes, jako jedyny z wielkich pisarzy baroku hiszpańskiego, nie jest wykształconym człowiekiem, nigdy nie studiował na uniwersytecie, był samoukiem - opowiada prof. Emilio Pasqual, jeden z największych miłośników i znawców "Don Kichota" oraz Miguela Cervantesa.
Autor "Don Kichota" był żołnierzem i wielbicielem literatury. - On sam we fragmencie tej książki mówi, że jest wielkim miłośnikiem lektury i czyta nawet podarte papiery, które znajduje na ulicy. W owych czasach czytanie było postrzegane jako niebezpieczeństwo, które sprowadza mężczyzn na stos, a kobiety do burdelu - mówi profesor.
W szóstym rozdziale "Don Kichota" pojawia się pytanie o to, co takiego miał w bibliotece główny bohater, że zwariował. - Don Kichot czyni niezwykłe wyznanie: ‘Mam 300 książek, które są moją duszą, moim życiem i utrzymują mnie przy życiu’ - dodaje prof. Pasqual.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Zdaniem profesora, Cervantes w "Don Kichocie" przeprowadził projekcję tego, kim chciał być, a co mu się nie udało. - Są dwa wiersze Jorge Luisa Borgesa, które w jakiś sposób wyjaśniają to, są one wypowiedziane ustami Don Kichota. Mówi ‘nie jestem tym, kim chcę być’ - wyjaśnia profesor.

Jakie było życie Miguela Cervantesa? W jakich okolicznościach powstał Don Kichot? Posłuchaj całej rozmowy, którą przetłumaczył Wojciech Charchalis.

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

"Alfabet kultury" poprowadziła Anna Stempniak.

(sm/ag)

Czytaj także

Zaginiona księga mądrości Wschodu. "Turban mistrza Mansura"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 12:32
- Książka zaginęła i nie ma jej, więc trzeba ją zrekonstruować, trzeba pomóc tej wcielić się, ukazać się na papierze i przybliżyć czytelnikom. Pełniłem w tym procesie tylko rolę pośrednika - mówi w Jedynce dr Marek Kochan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 12:37
By poznać zawartość Muzeum Historii Żydów Polskich, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. - Wystarczy otworzyć internet, wejść na stronę polin.pl i tam będą linki do naszego wirtualnego spaceru po wystawie, lekcji na żywo w kilku wersjach oraz platformy historie polin - mówi w Jedynce prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert, poeta sumienia z wyostrzoną potrzebą wolności

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:06
"Chyba nigdy w życiu nie chciałem być pisarzem, jeżeli przypominam sobie moje młodzieńcze marzenia. Miałem raczej zainteresowania praktyczne i skończyłem studia, które przygotowywały człowieka do uprawiania pożytecznego, socjalnie zaakceptowanego zawodu" - mówił poeta Zbigniew Herbert.
rozwiń zwiń