Wspominamy Krystynę Nepomucką, autorkę "Małżeństwa niedoskonałego"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 05:25
Była kwintesencją wyobrażeń o angielskiej arystokratce. Świetnie jeździła na nartach, znakomicie prowadziła wóz i pięknie pisała. Niedawno zmarła związana z Polskim Radiem Krystyna Nepomucka.
Audio
  • "N" jak Krystyna Nepomucka (Alfabet kultury/ Jedynka)
Krystyna Nepomucka, pisarka i dziennikarka
Krystyna Nepomucka, pisarka i dziennikarkaFoto: PAP/Michał Zieliński

''

8 stycznia zmarła w wieku 94 lat Krystyna Nepomucka. Popularna pisarka, a dawniej również dziennikarka Polskiego Radia, w ostatnim czasie była niezauważana w mediach. Jedną z jej najbardziej kultowych książek było "Małżeństwo niedoskonałe". - Miała niezwykły dar opowiadania i zjednywania sobie ludzi. Zapraszała do domu, na herbatkę, do domu pracy twórczej dla literatów w Oborach - opowiada Anna Stempniak.
Zaczęła pisać wcześnie - gdy miała sześć lat. W późniejszych latach, gdy czytała dużo znakomitej literatury, miała opory przeciwko pisaniu i brakowało jej odwagi, by wyrazić własne zdanie na papierze. Przez przypadek wpadła jej w ręce książka "Jajko i ja" Betty MacDonald, po której postanowiła zacząć pisać, "bo ma coś do powiedzenia". - Jeżeli się tak lekko czyta, to prawdopodobnie również się lekko pisze. Tu okazało się, że nie jest to takie proste - mówi pisarka.
Pisarce zdarzały się zabawne anegdoty. W czasie jednej z podróży po Polsce zapamiętała nazwę miejscowości Zezuj, która była dla niej inspiracją dla nazwiska bohatera - Tadeusza Zezuja. Jak sądziła Krystyna Nepomucka, nikt nie może się tak nazywać. Po czym dostała telefon od czytelnika - Tadeusza Zezuja - z prośbą, by przekonała jego żonę, że nie miał romansu, o którym można było przeczytać w książce...

W audycji nagrania archiwalne rozmów z Krystyna Nepomucką.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadziła: Anna Stempniak

Goście: Jacek Dehnel (pisarz, poeta, tłumacz)

Data emisji: 27.01.2015

Godzina emisji: 20.30

(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Konwicki. "Pisarz trzech wielkich stuleci"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 10:00
- Żył światem, który łączy wiek XIX z XX i XXI - wspominał w Jedynce Tadeusza Konwickiego scenarzysta i krytyk filmowy, autor sztuk i publicysta Michał Komar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyczny Dom Kultury odszedł w niepamięć

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 10:15
Nowoczesny Dom Kultury nie może ograniczyć się do wywieszenia w gablotce na korytarzu grafiku zajęć i czekania na chętnych. Musi wyjść do ludzi, wysłuchać ich i dostosować ofertę do ich potrzeb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyka i świątynia sztuki. 250 lat teatru publicznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 06:30
- Teatr polski na przestrzeni umownych 250 lat wielokrotnie pokazywał, że potrafi odegrać w życiu publicznym ważną rolę - mówi w Jedynce dr Zenon Butkiewicz.
rozwiń zwiń