X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ryszard Krynicki: wiele zawdzięczam Zbigniewowi Herbertowi

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 01:33
- Miałem to szczęście, że znałem Zbigniewa Herberta, darzył mnie swoją przyjaźnią i wiele mu osobiście zawdzięczam - opowiada poeta, laureat nagrody im. Herberta.
Audio
  • K jak Krynicki - Ryszard Krynicki, poeta, laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (Alfabet kultury/ Jedynka)
Wybitny poeta Ryszard Krynicki odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Nagroda ta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku przez Fundację im. Zbigniewa Herberta
Wybitny poeta Ryszard Krynicki odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Nagroda ta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku przez Fundację im. Zbigniewa Herberta Foto: PAP/Leszek Szymański

"Ryszard Krynicki to poeta, który odpowiedział na przesłanie Herberta, tworząc poezję na najwyższym poziomie powagi, dążącą do kondensacji i ascezy. Nie stroniąc od wyraźnego zaangażowania, oparła się ona temu, co Herbert nazywał bełkotem z trybuny i czarną pianą gazet" - uzasadnił przyznanie Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta Edward Hirsch, przewodniczący jury.

Laureat w rozmowie z Anną Stempniak przyznał, że poeta to nie zawód. - Poezja niestety nie może ocalić ani zmienić świata, ale może ocalić pamięć. Poezja jest również poszukiwaniem prawdy - mówi Ryszard Krynicki.

Poeta opowiedział, dlaczego cenzura usunęła tytułowy wiersz z tomiku "Akt urodzenia" i jakie było jego prawdziwe miejsce urodzenia. Co szczególnie interesuje Ryszarda Krynickiego w poezji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Ryszard Krynicki (poeta, laureat Nagrody im. Zbigniewa Herberta, tłumacz, wydawca)

Data emisji: 12.05.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Herbert, poeta sumienia z wyostrzoną potrzebą wolności

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:06
"Chyba nigdy w życiu nie chciałem być pisarzem, jeżeli przypominam sobie moje młodzieńcze marzenia. Miałem raczej zainteresowania praktyczne i skończyłem studia, które przygotowywały człowieka do uprawiania pożytecznego, socjalnie zaakceptowanego zawodu" - mówił poeta Zbigniew Herbert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Krynicki - strażnik litery Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 04:38
- Istnieje w życiu jakaś miara dobra, która jest nam dana i myślałem, że w moim wypadku już się wyczerpała - mówi Ryszard Krynicki, laureat nagrody im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabella Cywińska: między artystami nie ma przyjaźni do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 02:11
- Dawniej wierzyłam w przyjaźń do śmierci, a między artystami jest to niemożliwe, bo każdy musi iść swoją drogą i szukać siebie. Teraz to wiem, ale kiedyś bardzo cierpiałam - mówi Izabella Cywińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podejmij wyzwanie Jedynki! Napisz opowiadanie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 13:41
Na laureatów konkursu "Opowiadanie z radiem w tle" czekają cenne nagrody. Wraz z ekspertami radzimy jak napisać dobry tekst, który trzymał będzie czytelnika w napięciu.
rozwiń zwiń