Bez tych zmian nie byłoby "Idy". Dekada przemian polskiego filmu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 03:38
Żadne zmiany nie dokonałyby się za sprawą czarodziejskiej różdżki. Pierwszym krokiem była walka w parlamencie o ustawę o kinematografii i system finansowania filmów.
Audio
Ida Pawła Pawlikowskiego dostała w Rydze pięć nagród Europejskiej Akademii Filmowej. W pałacu Zamoyskich w Klemensowie kręcono część zdjęć do filmu
"Ida" Pawła Pawlikowskiego dostała w Rydze pięć nagród Europejskiej Akademii Filmowej. W pałacu Zamoyskich w Klemensowie kręcono część zdjęć do filmuFoto: materiały prasowe/Opus Film

Polska kinematografia przeszła w ostatniej dekadzie prawdziwą rewolucję. W 2005 roku widownia na polskich filmach przez cały rok wynosiła 750 tysięcy osób, a w 2014 roku było to 11 milionów widzów. Tak duża zmiana nie jest echem sukcesu "Idy" Pawła Pawlikowskiego, ale związana jest również z wieloma innymi wyróżnieniami dla polskich produkcji w ostatnich latach.

- Nie ma sensu kinematografia narodowa, jeżeli Polacy by nie chodzili na polskie filmy. Myślę, że spełniliśmy nasze główne założenie sprzed 10 lat, by filmy były różnorodne, by odbudować polski film historyczny, postawiliśmy też na debiuty - opowiada Agnieszka Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Systemu, który dziś mamy zazdrości nam wiele krajów. Ich przedstawiciele przyjeżdżają do nas się uczyć.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Agnieszka Odorowicz (dyrektor PISF), Edward Miszczak (ITI), Tomasz Jagiełło (Helios S.A.), Agnieszka Holland (reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa), Małgorzata Szumowska (reżyserka filmowa, scenarzystka, producentka filmowa), Anna Sienkiewicz-Rogowska (pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. Upowszechniania Kultury Filmowej)

Data emisji: 19.05.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Szumowska: to dobry moment dla polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 19:13
- Oscar dla "Idy" i wcześniejsze nagrody dla tego filmu oraz Srebrny Niedźwiedź dla mojego "Body/Ciało" są znakiem tego, że polskie kino zaczyna przebijać się do światowej świadomości - mówi reżyserka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Onirica". Lech Majewski o Polsce obrazami jak z Dantego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 19:02
- Traktuję Dantego bardziej jak malarza niż poetę. On tworzy, wręcz narzuca na odbiorcę sieć bardzo intensywnych obrazów - mówi reżyser o swoim najnowszym filmie inspirowanym "Boską komedią".
rozwiń zwiń