Nowe Horyzonty - język kina, który cię zaskoczy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 04:09
We Wrocławiu trwa 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, na którym można zobaczyć 340 filmów wyjątkowych zarówno pod względem formy, jak i treści. - "Nowohoryzontowość" filmów wyraża się w sposobie pokazywania rzeczy oczywistych - mówi Remigiusz Kadelski.
Audio
  • "N" - jak "nowohoryzontowe" kino (Alfabet kultury/ Jedynka)
Kadr z filmu Lucyfer, w reż. Gust Van den Berghe, biorącego udział w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty
Kadr z filmu "Lucyfer", w reż. Gust Van den Berghe, biorącego udział w Międzynarodowym Konkursie Nowe HoryzontyFoto: mat. prasowe T-Mobile NH

Dziennikarka Grażyna Słomka opowiada, że najważniejszym wydarzeniem 15. festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty jest konkurs główny, na którym prezentowane są bardzo "nowohoryzontowe" filmy. - Choć również specyfiką tego festiwalu jest to, że część osób świadomie omija konkurs. Z własnych obserwacji i rozmów ze znajomymi widzę, że w tym roku jest mało filmów, które wcześniej w bardzo klarowny sposób definiowały te "nowe horyzonty" festiwalu - dodaje krytyk Remigiusz Kadelski.

"Nowohoryzontowe" podejście do współczesnego kina to przekraczanie gatunków i nowatorstwo. Jednym z tego typu filmów, według Kadelskiego, jest "Lucyfer". Belgijski reżyser specjalnie na potrzeby filmu wymyślił rodzaj kamery, która przypomina rybie oko. - Całość filmu oglądamy w zamkniętym kole, które ma naśladować obrazy Hieronima Boscha, a jednocześnie każda kompozycja kadru jest odrębnym dziełem. Problem polega na tym, że to koło w jakiś sposób marnuje ekran, ono nic więcej w tym filmie nie wnosi - uważa krytyk.

Goście Joanny Sławińskiej mówili o tym, co oznacza kino "nowohoryzontowe" i jaki jest jego język. Rozmawialiśmy również o tym, jakie filmy warto zobaczyć.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Grażyna Słomka (dyrektorka Festiwalu Nowego Filmu Polskiego – FILMLAND POLEN, dziennikarka), Remigiusz Kadelski (krytyk, dziennikarz), Anca Damian (rumuńska reżyserka, która pokazuje we Wrocławiu swój dokumentalny film animowany pt. "Czarodziejska góra")

Data emisji: 28.07.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/asz

Czytaj także

Przemysław Wojcieszek: to chyba mój najlepszy film

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 08:00
- "Jak całkowicie zniknąć" to film przede wszystkim o miłości. Chciałem obciąć ten okropny i cuchnący kontekst historyczny, którego nienawidzę i zrobić film współczesny. Opowiadam w nim o miłości niemożliwej, bo trwającej tylko kilka godzin - mówił w radiowej Jedynce reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Performer" Oskar Dawicki - sztuka bez kompromisów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 03:37
- W twórcach filmu "Performer" widzę sojuszników na froncie walki ze zgrzebnością i przaśnością polskiego kina, które wbrew temu, że od czasu do czasu odnosi wielkie sukcesy, ciągle ma w sobie kompleksy i prowincjonalność - mówi krytyk Piotr Czerkawski.
rozwiń zwiń