Sięgając po Szekspira wyruszasz w podróż na swój własny temat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 02:24
- Szekspir to niekończąca się perspektywa odpowiedzi, nie ma jednej dobrej. Jego dramaty dają możliwość niezliczonych interpretacji świata - mówi reżyser Grzegorz Bral.
Audio
  • "S" jak Szekspir – współcześnie (Alfabet kultury/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/East News

Sztuki Williama Szekspira pojawiły się na polskich scenach, z pewnym opóźnieniem, w połowie XIX wieku. Wcześniej były obecne za sprawą gościnnych występów grup teatralnych z Anglii i Niemiec. Dziś również mamy okazję do tego, by słuchać dzieł Szekspira w kilku językach na gdańskim Festiwalu Szekspirowskim, gdy w ciągu kilkunastu dni spektakle angielskiego dramaturga pokazywane są w interpretacjach z całego świata.

Zdaniem Jerzego Treli niektórzy sobie z twórczością Szekspira nie radzą, inni z nią walczą, próbują zdegradować, podważyć. - Tego się jednak nie da zniszczyć, bo jest ponadczasowa. Szekspir zajmował się nie małością, ale wielkością człowieka i jego emocjami. Ja nabieram do pisarza coraz większego szacunku - mówił aktor.

Krzysztof Garbaczewski w tym sezonie teatralnym zrealizował kilka szekspirowskich sztuk, co pozwoliło mu na dłużej wtopić się w niezwykle bogaty świat. - Szekspir wciąż jest bardzo osobistym doświadczeniem dla reżysera, a przysłowiowe lustro, przystawiane światu i publiczności cały czas jest krystalicznie czyste i perwersyjnie ostre - opowiada reżyser.

Goście Doroty Kołodziejczyk opowiadali o tym, jak sztuki Szekspira odbierane są w różnych kulturach i jak, w miarę upływu lat, zmienia się postrzeganie dzieł angielskiego dramaturga, a także wybierali najważniejszą szekspirowską emocję.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Krzysztof Garbaczewski (reżyser teatralny, scenograf, autor adaptacji), Grzegorz Bral (aktor, reżyser, nauczyciel, pedagog, wizjoner, artysta, twórca Teatru Pieśń Kozła, sięgającego do źródeł, tradycji i kultury sztuki widowiskowej), Ewelina Ciszewska (aktorka, mim, choreograf), Jerzy Trela (aktor), prof. Marta Gibińska (szekspirolog, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 11.08.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/asz

Czytaj także

Prof. Jerzy Limon: chciałem przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 11:20
- To w znacznym stopniu mi się udało - stwierdził w radiowej Jedynce anglista, literaturoznawca, pisarz i teatrolog, który w Gdańsku realizuje ideę teatru szekspirowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamlet w kosmicznym wirze, z którego nie ma wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 02:13
- Hamlet Szekspira okazuje się być uniwersalnym i rozpoznawalnym w każdej kulturze dramatem - mówi w Jedynce reżyser Grzegorz Bral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopara opada, czyli Szekspir w wydaniu szalonym

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 13:18
- Tekst napisany 11-zgłoskowcem, oprawa muzyczna na instrumentach recyklingowych i bębnach, a także śmiech z siebie samych - wyjątkowe wydarzenie na Festiwalu Szekspirowskim zapowiada reżyser Krzysztof Grabowski.
rozwiń zwiń