X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sięgając po Szekspira wyruszasz w podróż na swój własny temat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 02:24
- Szekspir to niekończąca się perspektywa odpowiedzi, nie ma jednej dobrej. Jego dramaty dają możliwość niezliczonych interpretacji świata - mówi reżyser Grzegorz Bral.
Audio
  • "S" jak Szekspir – współcześnie (Alfabet kultury/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/East News

Sztuki Williama Szekspira pojawiły się na polskich scenach, z pewnym opóźnieniem, w połowie XIX wieku. Wcześniej były obecne za sprawą gościnnych występów grup teatralnych z Anglii i Niemiec. Dziś również mamy okazję do tego, by słuchać dzieł Szekspira w kilku językach na gdańskim Festiwalu Szekspirowskim, gdy w ciągu kilkunastu dni spektakle angielskiego dramaturga pokazywane są w interpretacjach z całego świata.

Zdaniem Jerzego Treli niektórzy sobie z twórczością Szekspira nie radzą, inni z nią walczą, próbują zdegradować, podważyć. - Tego się jednak nie da zniszczyć, bo jest ponadczasowa. Szekspir zajmował się nie małością, ale wielkością człowieka i jego emocjami. Ja nabieram do pisarza coraz większego szacunku - mówił aktor.

Krzysztof Garbaczewski w tym sezonie teatralnym zrealizował kilka szekspirowskich sztuk, co pozwoliło mu na dłużej wtopić się w niezwykle bogaty świat. - Szekspir wciąż jest bardzo osobistym doświadczeniem dla reżysera, a przysłowiowe lustro, przystawiane światu i publiczności cały czas jest krystalicznie czyste i perwersyjnie ostre - opowiada reżyser.

Goście Doroty Kołodziejczyk opowiadali o tym, jak sztuki Szekspira odbierane są w różnych kulturach i jak, w miarę upływu lat, zmienia się postrzeganie dzieł angielskiego dramaturga, a także wybierali najważniejszą szekspirowską emocję.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Krzysztof Garbaczewski (reżyser teatralny, scenograf, autor adaptacji), Grzegorz Bral (aktor, reżyser, nauczyciel, pedagog, wizjoner, artysta, twórca Teatru Pieśń Kozła, sięgającego do źródeł, tradycji i kultury sztuki widowiskowej), Ewelina Ciszewska (aktorka, mim, choreograf), Jerzy Trela (aktor), prof. Marta Gibińska (szekspirolog, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 11.08.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jerzy Limon: chciałem przywrócić wspaniałą kartę z dziejów kultury polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 11:20
- To w znacznym stopniu mi się udało - stwierdził w radiowej Jedynce anglista, literaturoznawca, pisarz i teatrolog, który w Gdańsku realizuje ideę teatru szekspirowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamlet w kosmicznym wirze, z którego nie ma wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 02:13
- Hamlet Szekspira okazuje się być uniwersalnym i rozpoznawalnym w każdej kulturze dramatem - mówi w Jedynce reżyser Grzegorz Bral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopara opada, czyli Szekspir w wydaniu szalonym

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 13:18
- Tekst napisany 11-zgłoskowcem, oprawa muzyczna na instrumentach recyklingowych i bębnach, a także śmiech z siebie samych - wyjątkowe wydarzenie na Festiwalu Szekspirowskim zapowiada reżyser Krzysztof Grabowski.
rozwiń zwiń