Sztuka na wysokich obcasach. Kobiety w polskim teatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 02:17
- W sztukach teatralnych kobiet fascynujące jest zderzenie radykalnych pytań z cudowną, subtelną, salonową i elegancką formą - mówi w radiowej Jedynce teatrolog Agata Chałupnik.
Audio
  • "T" jak teatr i kobiety w teatrze (Alfabet kultury/ Jedynka)
Zdjęcie Heleny Modrzejewskiej wykonane przez Melecjusza Dutkiewicza. Obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej, F.3439
Zdjęcie Heleny Modrzejewskiej wykonane przez Melecjusza Dutkiewicza. Obecnie w zbiorach Biblioteki Narodowej, F.3439Foto: Melecjusz Dutkiewcz (1836-1897)/polona.pl

19 listopada 1765 roku w nieistniejącym dziś budynku Operalni przy ul. Królewskiej w Warszawie aktorzy króla Stanisława Augusta dali premierę "Natrętów" Józefa Bielawskiego, komedii będącej przeróbką sztuki Moliera. W tym roku obchodzimy 250. rocznicę powstania teatru publicznego w Polsce. Z tego właśnie powodu część wydarzeń upamiętniających tę datę odbędzie się również pod znakiem kobiet w teatrze.

- Interesuje nas duża nieobecność kobiet we współczesnej kulturze. Jednym z naszych podstawowych celi jest budowanie twórczości artystycznej w oparciu o to, co robią kobiety, bo jest tam spora siła - mówi Kamila Worobiej z grupy teatralnej Teraz Poliż.

Jak opowiada Agata Chałupnik, od przełomu XIX i XX wieku kobiety wkraczają szeroką ławą do teatru, ale z jakiegoś powodu nie są pamiętane w historii teatru. - Kobiety piszą o innych sprawach niż mężczyźni. Wprowadzają kwestię ciała, praw reprodukcyjnych, kwestie polityczne - opowiada teatrolog.

Goście audycji "Alfabet kultury" mówili również o roli Heleny Modrzejewskiej w polskim teatrze, dramatach, które wyszły spod pióra kobiet i specyfice tej twórczości.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Anna Stempniak  

Goście: Agata Chałupnik (teatrolog, projekt HyPaTia), Kamila Worobiej (grupa Teraz Poliż)

Data emisji: 13.10.2015

Godzina emisji: 20.30

sm/pg

Czytaj także

Maria Pakulnis: chciałam zostać lekarzem

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 12:46
- Mam ten rodzaj radości płynącej ze spełniania się w zawodzie. Taką ogromną przyjemność z pokazywania swojego warsztatu - mówiła aktorka Maria Pakulnis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabella Cywińska: jestem z kamienia, dosłownie i w przenośni

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 11:40
- Zawsze byłam szefem, w klasie, w drużynie koszykowej - mówiła w Jedynce Izabella Cywińska. Pretekstem do rozmowy o życiu reżyserki była książka "Dziewczyna z Kamienia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamlet w kosmicznym wirze, z którego nie ma wyjścia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 02:13
- Hamlet Szekspira okazuje się być uniwersalnym i rozpoznawalnym w każdej kulturze dramatem - mówi w Jedynce reżyser Grzegorz Bral.
rozwiń zwiń