Duma i wyzwanie. Złote Berło dla Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 02:26
- Złote Berło Kultury Polskiej to dla nas powód do dumy i ogromnej satysfakcji. Jest to niezwykła chwila, ale traktujemy tę nagrodę jako wielkie zobowiązanie - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • "T" jak Teatr Polskiego Radia (Alfabet kultury/ Jedynka)
Gala wręczenia Złotego Berła dla Teatru Polskiego Radia
Gala wręczenia "Złotego Berła" dla Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Złote Berło Kultury Polskiej to wyróżnienie przyznawane przez Fundację Kultury Polskiej i Bank Millenium za "najpełniej rozumianą twórczość intelektualną" pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców itp. Dotychczas dostali je m.in.: Jerzy Giedroyc, Roman Polański, Tadeusz Różewicz, Janusz Gajos. W tym roku prestiżowa nagroda trafiła do istniejącego od 90 lat Teatru Polskiego Radia.

Serwis specjalny
Jerzy-Giedroyc_663.jpg
Jerzy Giedroyc i paryska "Kultura"

- To niezwykłe, że ówcześni artyści i twórcy radiofonii natychmiast wiedzieli, że radio jest medium, które doskonale nadaje się do prezentowania sztuki. Tamta decyzja była tak brzemienna w skutki, że trwa to już 90 lat - podkreśla Janusz Kukuła.

Jak się tworzy słuchowisko? Tylko dźwięk czy aż dźwięk – jakie są wyzwania i zagrożenia dla tego typu sztuki? Za sprawą jakich sztuczek dźwięk i cisza mogą dotrzeć najgłębiej do sfery uczuć i rozumu? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku), Janusz Kukuła (Dyrektor Teatru Polskiego Radia), Krzysztof Sielicki (Teatr Polskiego Radia)

Data emisji: 1.12.2015

Godzina emisji: 20.29

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Złote Berło" dla Teatru Polskiego Radia. "To jak nagrodzenie przyjaciela"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 13:43
- Dla mnie to jak nagrodzenie kogoś bliskiego. Przyjaciela, który mi towarzyszył przez całe życie. Myślę, że podobnie myśli reszta członków Kapituły - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" prezes Fundacji Kultury Polskiej Rafał Skąpski.
rozwiń zwiń