Niemożliwe uczyniono możliwym. "Czarodziejska Góra" na scenie

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 13:04
- Jest smutno, czasem tragicznie, a czasem dobrze, jak w życiu. "Czarodziejska Góra" to ważny tekst o nas samych, tym co nas czeka, kim jesteśmy i czego potrzebujemy - mówi aktor Przemysław Bluszcz.
Audio
  • Subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych (Magazyn Sztuk Wszelkich/ Jedynka)
Jak mówił Tomasz Mann: Najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się. Na zdjęciu przygotowania do spektaklu Czarodziejska Góra
Jak mówił Tomasz Mann: "Najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się". Na zdjęciu przygotowania do spektaklu "Czarodziejska Góra"Foto: K. Bielinski/ mat. prasowe

"Czarodziejska góra" jest najsłynniejszą powieścią Tomasza Manna, arcydziełem o ogromnym wpływie na światową literaturę. Jest to opowieść o czasie, dojrzewaniu, chorobie, przemijaniu. Premiera spektaklu na podstawie tego arcydzieła to jedno z najważniejszych wydarzeń jubileuszu warszawskiego Teatru Syrena, który obchodzi w tym roku 70-lecie działalności.

- Prawdziwe życie jest pośrodku, bo to na nizinach jest za szybkie, a w sanatorium za wolne. Davos jest miejscem teoretyzowania, a to nie jest do końca dobre, bo teoretyzować można na temat wszystkiego i można dojść do różnych wniosków, nie zawsze dobrych, choć w ogóle warto myśleć o tych sprawach - mówi Patryk Pietrzak, który w sztuce wciela się w postać Hansa Castropa.
Wojciech Malajkat, reżyser spektaklu "Czarodziejska góra", podkreśla, że czas w książce Tomasza Manna jest poezją oraz metafizyką, więc okres przygotowań do premiery poświęcił na to, by metafizyka była obecna również w spektaklu.

Premiera spektaklu w Teatrze Syrena w piątek 13 lutego.

***

Tytuł audycji: Magazyn sztuk wszelkich

Prowadził: Michał Montowski

Goście: Weronika Marczuk (producentka filmowa, aktorka, prawniczka), Magdalena Smalara (aktorka), Przemysław Bluszcz (aktor), Patryk Pietrzak (aktor), Wojciech Malajkat (aktor, reżyser)

Data emisji: 12.02.2015

Godzina emisji: 20.14

(sm, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Wojtyszko: potrzeba fabuły jest wśród ludzi ogromna

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 12:48
- Widać to na przykład we wszystkich religiach: fabuła mitu założycielskiego czy fabuła ofiary to opowieści, które występują na całym świecie niezależnie od kultury - mówi dramatopisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewielu mieliśmy takich poetów jak Stanisław Barańczak"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 17:00
- Nigdy nie funkcjonował na zasadzie emigranta, ciągle był z nami - mówi dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa historia czarownic. Prof. Mikołejko: wskazywały je dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 10:53
W Anglii w okresie prześladowań stracono około 1,5-2 tysięcy kobiet uznanych za czarownice. Polska na tym tle była krajem spokojnym, gdzie nie szalały prześladowania masowe, nie było łowów - powiedział prof. Zbigniew Mikołejko, religioznawca.
rozwiń zwiń