Cała Polska czyta "Lalkę" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 04:42
W 1300 miastach w Polsce w sobotę rozbrzmi "Lalka" Bolesława Prusa. - Myślę, że będzie to niezwykłe wydarzenie, dlatego gorąco je polecam - mówi Halina Przebinda, reżyser Narodowego Czytania.
Audio
  • Najważniejsze wydarzenia kulturalne tygodnia (Magazyn sztuk wszelkich/ Jedynka)
Bolesław Prus
Bolesław PrusFoto: Public domain/ Wikimedia Commons

W najbliższą sobotę (5.09) po raz czwarty odbędzie się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Tegorocznym bohaterem wydarzenia będzie "Lalka" Bolesława Prusa. Czytanie zainauguruje w Ogrodzie Saskim o godz. 11 para prezydencka. Następnie dzieło Prusa będzie czytało 12 wybitnych aktorów. - Zapraszam Państwa na to wydarzenie, w czasie którego przez 10 godzin będziemy mogli posłuchać adaptacji Bronisława Maja - zachęca w Jedynce Halina Przebinda.

Transmisja Narodowego Czytania będzie dostępna na głównej stronie Polskiego Radia (Zobacz) i na stronie poświęconej akcji (Zobacz).

Czytaj także
lalka BEATA TYSZKIEWICZ pap Wołoszczuk 663x364.jpg
Czytanie "Lalki" w Jedynce

W wydarzeniu weźmie również udział siedem kolektywów muzycznych, które przez cały czas będą akompaniować czytaniu. - Będziemy czytać od godziny 11 do 22 dwanaście fragmentów powieści, z których każdy będzie miał ok. 45 minut. "Lalka" jest dużo dłuższa, więc i tak cieszymy się, że Bronisław Maj zrobił taki piękny skrót – opowiada reżyser Narodowego Czytania.

Gość Jedynki zdradza również w audycji, kto wystąpi w Warszawie, w jaki sposób skomponowano muzykę do wybranych fragmentów powieści oraz jak podzielono książkę Bolesława Prusa na okoliczność tego wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Magazyn Sztuk Wszelkich

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Halina Przebinda (reżyser Narodowego Czytania "Lalki" Bolesława Prusa), Marta Bartkowska (biuro prasowe Teatru Studio w Warszawie), Joanna Szymajda (zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca), Magda Zakrzewska-Duda (koordynatorka projektu The Baltic House Lab 2015), Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, reżyser teatralny)

Data emisji: 3.09.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg

Czytaj także

Życie, którego nigdy nie było. Sztuka na rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 00:10
- "Ciekawa pora roku" nie opowiada o bohaterskich czynach, a o ludzkich losach. O tym, kim mogłyby zostać w przyszłości dzieci, które zginęły w Powstaniu Warszawskim - mówi reżyserka spektaklu Agata Duda-Gracz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od poczucia absurdu do nowej jakości. Sierpień 1980

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 04:14
- Wówczas powszechnie występowały takie cechy, szczególnie wśród robotników, jak upokorzenie, poczucie absurdu, bezsensu - mówi Marek Kunicki-Goldfinger, historyk.
rozwiń zwiń