"Czarodziejska góra". Zachwycająca animacja z brakiem

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 22:25
- Tekst nie wygrywa próby z formą tego dokumentu. Pozostaje wartość wizualna i tu jest co podziwiać - powiedział krytyk Artur Cichmiński przyznając "Czarodziejskiej górze" cztery "jedynki".
Audio
  • Recenzja filmu "Czarodziejska góra" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Pionierzy, marzyciele" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Rock the Kasbah" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Tajemnice Bridgend" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
  • Recenzja filmu "Mandarynka" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
  • Małgorzata Szumowska z szansą na Europejską Nagrodę Filmową za reżyserię filmu "Body/Ciało" (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
  • Kino Iluzjon zaprasza na przegląd filmów Jean-Luca Godarda (Magazyn Bardzo Filmowy/Jedynka)
Kadr z filmu  Czarodziejska góra- polsko-francusko-rumuńskiej koprodukcji w reżyserii Ancy Damian
Kadr z filmu "Czarodziejska góra"- polsko-francusko-rumuńskiej koprodukcji w reżyserii Ancy Damian Foto: mat. prasowe

Najnowszy film Anci Damian prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera., którego historia mogłaby posłużyć za kanwę dla niejednego hollywoodzkiego filmu, a jest właściwie nieznana szerszej publiczności. Bohater tego dokumentu był indywidualistą, sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szacha Massuda. 

"Czarodziejska góra", zrealizowana w za pomocą wielu różnych technik plastycznych, zachwyca stroną graficzną, a także - w polskiej wersji językowej - interpretacją Jerzego Radziwiłłowicza. - Od strony merytorycznej, treści, nie jest to jednak poziom, jakiego spodziewalibyśmy się po dokumencie. To raczej laurka, akademicka opowieść o bohaterze - uzasadnia swoją ocenę krytyk filmowy.

Po 4 "jedynki" filmowi przyznali także Marlena Gabryszewska i Michał Montowski. W przypadku pozostałych premier weekendu prowadzący audycję i jego goście nie byli już tak zgodni...

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Marlena Gabryszewska (Iluzjon Filmoteki Narodowej), Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 11.12.2015

Godzina emisji: 20.19

asz

Czytaj także

Biali ludzie jak Marsjanie w "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 00:12
- "Jesteśmy waszymi przyjaciółmi" to najlepszy film tego weekendu, który niezwykle trzyma w napięciu, porządkuje to, co mamy w głowie i mówi o rzeczach, o których nie chcemy myśleć i których nie chcemy widzieć - mówi prowadzący Michał Montowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "Excentrycy". Wojciech Pszoniak po słonecznej stronie ulicy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 20:24
- Jak powiedział Janusz Majewski, dzisiaj robi się filmy ponure i smutne. Zwrócił się tym samym do młodych twórców, by to zmienili, przeszli na słoneczną stronę. Potrzebne nam jest takie kino - tłumaczył w Jedynce aktor.
rozwiń zwiń